Çok kriterli karar verme yöntemleri ile lojistik performans indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of the logistic performance index by using multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 574073
  2. Yazar: DUYGU GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET YAPICI PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünya Bankası tarafından 2007 yılından beri iki yılda bir yayımlanan Lojistik Performans İndeksi (LPI), ülkelerin lojistik performans açısından değerlendirilmesini sağlamaktadır. LPI; gümrük, altyapı, uluslararası taşımacılık, lojistik kalitesi ve rekabet, izleme ve takip ve zamanında teslimat gibi altı göstergeye göre Temel Bileşenler Analizi kullanılarak ülkelerin sıralamasını elde etmektedir. Bu tez çalışmasında LPI raporlarında yer alan altı gösterge kriterler olarak ve ülkeler alternatifler olarak ele alınmıştır. Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden WSM, WPM, TOPSIS, MOORA, ARAS ve WASPAS ülkelere ilişkin sıralamayı elde etmek için uygulanmıştır. LPI raporlarından ve ÇKKV yöntemlerinden elde edilen sıralama sonuçları karşılaştırıldığında, benzer sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Buna göre, yüksek gelire sahip ülkeler en üst sıralarda, düşük gelire sahip ülkeler ise en alt sıralarda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Logistics Performance Index (LPI), which has been published every two years by the World Bank since 2007, provides an assessment of countries logistics performance. The LPI has obtained ranking of countries by using Principal Components Analysis according to six indicators: customs, infrastructure, international shipments, logistics quality and competence, tracking and tracing and timeliness. In this study, six indicators in the LPI reports were taken as criteria, the countries are considered as alternatives. Several MCDM methods: WSM, WPM, TOPSIS, MOORA, ARAS and WASPAS were applied to establish ranking for the countries. When the ranking results obtained from LPI reports and MCDM methods were compared, the ranking results were found to be similar. It was seen that high-income countries were at the top and low-income countries were at the bottom.