Organizasyonel yapı, kurum kültürü ve performans arasındaki ilişki; Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi örneği
The relationship between organizational structure, institutional culture and performance; example of Duzce University Health Application and Research Center
- Tez No: 574101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURULLAH KURUTKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma organizasyon yapısı, kurum kültürü ve performans yapısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanmıştır. Araştırmanın kapsamını oluşturan organizasyon yapısı formalleşme ve merkezileşme; kurum kültürü klan, hiyerarşi, adhokrasi ve pazar kültürü; performans yapısı ise finansal, hasta (müşteri) ve iç süreçler persfpektifi alt boyutlarıyla ele alınmış ve bu alt boyutların bir birleriyle arasındaki ilişkileri de değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini 605 sağlık çalışanı (akademik, idari ve destek hizmetleri personeli), örneklemini ise araştırmaya katılmaya gönüllü 272 kişi oluşturmuştur. Verilerin analiz edilmesinde tanımlayıcı istatistikler, açımlayıcı faktör analizi(AFA), doğrulayıcı faktör analizi(DFA), normallik testi, korelasyon, regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, organizasyon yapısının en baskın alt boyutunun formalleşme derecesi, kurum kültürünün en baskın alt boyutunun klan kültürü, performans yapısının en baskın alt boyutunun ise hasta (müşteri) perfpektifi olduğu görülmüş olup; organizasyon yapısının, örgüt kültürünün ve performansın yapısının gerek genel gerekse de alt boyutları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as descriptive and relationship seeker type to inverstigate the relationship between organizational structure, institutional culture and performance structure.In the scope of the research, the sub-dimensions are handled with for the organizational structure as formalization and centralization; for institutional culture as clan, hierarchy, adhocracy and market culture; for the performance structure as financial, patient (customer) and internal processes perspective and the relationships between each of the sub-dimensions were also evaluated.The universe of the study consisted of 605 health care workers (academic, administrative and support services staff) and the sample consisted of 272 volunteers to participate in the study.Descriptive statistics, exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA), normality test, correlation, regression analysis were used to analyze the data.As a result of the research, it was seen that the most dominant sub-dimension of the organizational structure was the degree of formalization, the most dominant sub-dimension of the institutional culture was the clan culture, and the most dominant sub-dimension of the performance structure was the patient (customer) perspective. It is determined that there is a positive relationship between organizational structure, institutional culture and performance structure in terms of both general and sub-dimensions.