Güncel sanatta seramiğin yeri ve sergileme
The place of ceramic and its exhibition in contemporary art
- Tez No: 574102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türkiye'de güncel sanat kavramı 1990'lı yılların başından itibaren ortaya çıkmaya başlamıştır. 1970'li yıllarda Avrupa'da ortaya çıkan küratörlük kavramının Türkiye'ye girmiş olmasıyla beraber sergilerin geleneksel anlamda değerlendirilmesinden ziyade, kavramsal sergiler ve karma sergiler önemsenmiştir. Türkiye'de evrensel sanat anlayışının gerçekleşmeye başladığı bu dönem aynı zamanda Türkiye'li sanatçıların uluslararası sanat ortamında yer almasına yol açmıştır. 2000'li yılların ortasına kadar gelişen güncel sanat ortamı dünyadaki gelişmeler ile birlikte başka bir yola girmiş, piyasanın hâkim olduğu, dolayısıyla güncel sanatın amacını değiştiren bir süreç işlemeye başlamıştır. Bu doğrultuda küratörlerin yerini sanat galerileri almış, sanat fuarları ise bienallerin önüne geçmiştir.“Güncel Sanatta Seramiğin Yeri ve Sergilenmesi”başlıklı bu tez çalışması, güncel sanat da seramiğin nasıl konumlandığını sorgulamaktadır. İçeriğinden ziyade satılabilirliğinin önemsendiği bu ortamda galeriler, fuarlar ve küratörlerin seramik disiplinine nasıl baktığı ve tercih edip etmedikleri ve nasıl bir dönüşüm geçirdiğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda güncel sanat kavramının anlamı, nasıl gündeme geldiği, geçirdiği değişimler, Türkiye'de bu alanı şekillendiren bienaller, sergiler, sanat kurumları, galeriler, müzayede şirketleri ve müzeler imkanlar ölçüsünde incelenmiştir. Türkiye'deki güncel sanat ortamında seramik sanatının yeri araştırılırken 1990'lı yıllardan günümüze yayınlanan teorik kitaplar, eleştiri yazıları, sergi katalogları, çeşitli yayın organlarında yayınlanan makaleler taranmış, 23-19 Haziran 2015 tarihleri arasında İzmir' de Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde bu konuyu ele alan, içerisinde farklı disiplinlerde üretim yapan sanatçılarında olduğu“Fotokopiler”sergisi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The curatorial concept that surfaced in Europe in the 1970s began to evolve later in Turkey in the 1990s. This concept that surfaced in Europe in the early 1970s began to evolve in Turkey in the 1990s. The infulence of the traditional exhibition was less important, instead of this the conseptual approach and group works were considered as a priority. This encouraged the international art scence to realize the universal concept of artists from Turkey. Looking at current affairs and developments in the world, the contemporary art scene led to a new path that developed naturally, unil the mid 2000s. Annalyzing this direction, art galleries replaced curators and art fairs took precedence over the biennials and the art market. This thesis is titled“Place and Exhibition of Ceramics in Contemporary Art”. Showing us how ceramics are positioned in contemporary art. Revealing how galleries, fairs and curators look at the discipline of ceramics, whether they prefer it and how it is transformed, in the environment where salability is more important than content. Surveying the meaning of contemporary art concepts in this context, and how it has changed in time and how it has come up. Biennials have shaped this area of exhibitions, art institutions, galleries and auctions. Analyzing the location of ceramic art in the contemporary art scene in Turkey. While investigating the theoretical books published today from the 1990s, looking at critical essays, exhibition catalogs, scanned in different articles published in various publications. This point evaluated at Adnan Saygun Cultural Arts Center from the 19th to the 23rd of June 2015. Using different“Photocopies”this exhibition was held with artists working in various disciplines.