Seramiğin kavramsal sanatta kullanımı ve bir uygulama projesi
- Tez No: 636236
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YOLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Felsefe, Güzel Sanatlar, Linguistics, Philosophy, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar seramiği oluşturan kil malzeme gündelik hayatta; çeşitli nesnelerin yapımında kullanılmıştır. Yüzyıllardır kilin kullanımı devam etmektedir ancak bu malzemenin seramiği oluşturması ateşin icadından sonra mümkün olmuştur. Günümüz sanat yapma edimlerine eklemlenerek, geleneksel üretiminin yanı sıra fikirselliği ön plana çıkartmak amacıyla seramiğin bu türden kullanımı ise yeni bir durumdur. Bu durum 1960 sonrası oluşan Kavramsal Sanat etkisinde düşüncenin ön plana geçmesi ile gündeme gelmiş ve seramiğinde bu türden kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. 1960 sonrası, Kavramsal Sanat etkinlikleriyle beraber sanat ortamında kökten bir değişime gidilerek sanatın değer yargılarının tekrar sorgulanmaya başladığı bir ortam oluşmuştur. Sanat yapıtının dışsal nitelikleri önem ve değerini kaybederken, bunun yerine düşünceyi ön plana çıkartan yeni bir sanat görüşü ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla sanat yapıyor olmaktan çok sanat yapmanın kendisi üzerine düşünmek daha önem kazanmıştır. Marcel Duchamp ve Joseph Beuys gibi sanatçıların öncülüğünde, sanatçılar yapıtlarında her türlü malzemeyi kullanma özgürlüğü elde ederken içerik bakımından da dil bilim ve felsefe gibi alanlardan yararlanmaya başlamışlardır. Sanatsal üretimlerde hazır ve buluntu gibi çok çeşitli gündelik nesnelerin kullanımı sonucunda geleneksel üretim yöntemleri terk edilmiş onun yerine alternatif ifade biçimleri aranmaya başlanmıştır. Diğer yandan bu tavrın kökeninde, sanat nesnesinin biricikliğine, fetişist değerine ve büyük ölçüde sanat piyasasının hamilerine karşı bir tepki bulunmaktadır. Kavramsal sanatçılar bu tepkilerini, indirgeyici bir hareketle nesneyi geri planda bırakıp, yerine fikri koyarak göstermiştir. El becerisi önemini kaybederken düşünce yükselişe geçmiş, dijital teknoloji ise; Kavsamsal Sanatta varılan son aşama olmuştur. Sanatın sadece felsefe ve düşüncelerle yapılabileceğini savunan bu akımın diğer sanat dallarında olduğu gibi Seramik Sanatına da yansımaları olduğu görülmüştür. Bu çalışmada seramiğin, Kavramsal Sanat özelinde geçmiş ve günümüze dair fikirsel olarak kullanımı noktasında durularak, geniş ve kapsamlı bir bellek oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
From prehistoric times to the present day, the clay material that forms ceramics was used in the construction of various objects for use in daily life. For centuries, the use of clay has continued however it was possible for this material to form ceramics after the invention of fire. This kind of use clay to forefront intellectuality apart from traditional production by articulating to today's art-making acts is a new situation. It is seen that after 1960 the conceptual art has spread to the forefront of the thought and its use in the ceramics for this purpose. After 1960, along with the Conceptual Art activities, a radical change has been made in the art environment and an environment in which the judicial values of art began to be questioned again. While the external qualities of the artwork lose its importance and value, a new view of art has emerged that puts thought forward. Therefore, it has become more important to think about art rather than art. Under the leadership of artists such as Marcel Duchamp and Joseph Beuys, artists have gained the freedom to use all kinds of materials in their works, while they have started to benefit from areas such as linguistics and philosophy in terms of content. As a result of the use of a wide variety of everyday objects such as ready-made and found-object in artistic productions, traditional production methods have been abandoned and alternative forms of expression have been sought instead. On the other hand at the root of this attitude, there is a reaction to the uniqueness of the object of art, against the fetishist value, and largely against the patrons of the art market. Conceptual artists have shown their reactions by putting down the object and putting the idea in a reductive movement. While handcraft lost its importance, thought increased, digital technology is the last stage in conceptual art. It is seen that this movement, which argues that art can only be done with philosophy and thoughts, has reflections in Ceramic Art as in other art. In this study, it is aimed to create extensive and a comprehensive memory by focusing on the intellectual use of ceramics in as intentions of past and present on the basis of Conceptual Art.