Havacılıkta teknostresin ve öğrenen örgüt algısının verimlilik üzerine etkisi: Bir savunma sanayi firması alan araştırması
The impact of technostress and perceived learning organization on productivity in aviation: Evidence from a defense industry firm
  1. Tez No: 986473
  2. Yazar: EMRAH ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Sivil Havacılık, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Business Administration, Civil Aviation, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Günümüzün dinamik çevre şartlarında örgütlerin amaçlarını gerçekleştirmesi için birçok faktörü dikkate alması ve uygulamaya yönelik değişim ve dönüşüm gerçekleştirmesi gerekmektedir. 21.yüzyılda teknolojinin hızlı gelişim yaşamasıyla birlikte dinamik çevrede şiddetli rekabet ortamı oluşmuş ve örgütlerin, teknolojiyi etkin kullanması, verimlilik artışı ve çalışanların değişen ve dönüşen şartlara hızlı uyum sağlaması ihtiyacını arttırmıştır. Bu durum teknostres, verimlilik ve öğrenen örgüt gibi kavramların araştırmalarda kullanılmasını önemli hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir savunma sanayi firmasında teknostresin ve öğrenen örgüt algısının verimlilik üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla daha önce güvenirlik ve geçerlik testleri yapılmış olan teknostres, verimlilik ve öğrenen örgüt ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verileri Ankara da havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir firmada görevli 492 kişilik örneklemden elde edilerek güncel istatistik programları vasıtasıyla analiz edilmiştir. Araştırmada; Frekans Analizi, Homojenlik Testi, Anova Analizi, Normallik Testleri, Güvenirlik Analizleri, Açıklayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Yapısal Eşitlik Modellemesi ve Regresyon Analizi analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; teknostresin çalışan verimliliğini pozitif yönde etkilediği, öğrenen örgüt algısının çalışan verimliliğini pozitif yönde etkilediği ve teknostresin tekno-aşırı yük ve tekno-belirsizlik alt boyutlarının verimliliği pozitif yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçların havacılık sektöründe faaliyet gösteren savunma sanayi firmalarına ve literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic environment, organizations need to consider many factors and implement practical changes and transformations to achieve their goals. With the rapid technological advancements of the 21st century, a highly competitive environment has emerged in a dynamic setting, increasing the need for organizations to effectively utilize technology, enhance productivity, and enable employees to quickly adapt to changing and evolving conditions. This situation has made it important to use concepts such as technostress, productivity, and learning organizations in research. The aim of this study is to examine the effect of technostress and the perception of a learning organization on productivity in a defense industry firm operating in the aviation sector. In order to collect data for the study, technostress, productivity, and learning organization scales, which had previously undergone reliability and validity tests, were used. The research data was obtained from a sample of 492 employees working in a firm operating in the aviation sector in Ankara and analyzed using current statistical programs. The following statistical analyses were used in the study: Frequency Analysis, Homogeneity Test, ANOVA Analysis, Normality Tests, Reliability Analyses, Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis, Structural Equation Modeling, and Regression Analysis. The findings indicate that technostress positively affects employee productivity, the perception of a learning organization positively affects employee productivity, and the techno-overload and techno-uncertainty sub-dimensions of technostress positively affect productivity. It is assessed that the results of this research will contribute to defense industry firms operating in the aviation sector and to the literature.