Dāstān-ı Müseyyeb Gāzḭ (S. 2-130) giriş-inceleme-metin-dizin
Dāstān-i Müseyyeb Gāzḭ (P. 2-130) introduction-review-text-index
  1. Tez No: 574169
  2. Yazar: NESLİHAN SEMERCİ ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 519
Özet
Türk Edebiyatında manzum veya nesir türünde birçok eser yazılmıştır. Bu eserlerden biri de 19. yüzyılda yazılan Dāstān-ı Müseyyeb Gāzḭ'dir. Bu destan Nâ'ilî mahlaslı bir müellif tarafından mesnevi nazım şekliyle yazılmıştır. Metnin 2 ile 130 sayfaları arasında 10 da gazel bulunmaktadır. Dāstān-ı Müseyyeb Gāzḭ'de Kerbela Olayı anlatılmaktadır. Destanda Müseyyeb Gâzî adında bir kahramanın Hz. Hüseyin'in intikamını almak için yaptığı savaşlar ve ardından gelişen olaylar anlatılmaktadır. Metnin Giriş kısmında yazar ve eser hakkında bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde ise metnin imlâ, ses ve şekil özellikleri üzerinde durulup örneklerle gösterilmiştir. Metin bölümünde ise Osmanlıca yazılan metnin transkripsiyonlu şekli verilmiştir. Dizin bölümünde, metindeki kelimelerin dizini oluşturulup kelimelerin anlamları verilmiştir. Çalışma boyunca yararlandığımız kaynaklar Kaynakça başlığı altında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous works of poetry or prose have been written in Turkish literature. One of these works is Dāstān-ı Müseyyeb Gāzḭ, written in the 19th century. This epic was written in masnavi genre by an artist named Nâ'ilî. Between 2 and 130 pages of the text, there are 10 da ghazals. The Dāstān-ı Müseyyeb Gāz' describes the Karbala Event. A hero named Müseyyeb Gâzî in the epic Hz. Hüseyin's wars to avenge and the events that followed. Information about the author and the work is given in the Introduction. In the examination section, the spelling, sound and form features of the text are emphasized and various examples are given. In the text sec-tion, the transcribed form of the text written in Ottoman language is given.In the index section, the words in the text are indexed and the meanings of the words are given.The sources we used during the study are given under the title of Bibliog-raphy.