Development of a STEM based engineering design curriculum for parental involvement in early childhood education
Okul öncesi eğitimde STEM temelli aile katılımlı bir mühendislik tasarım müfredatının geliştirilmesi
- Tez No: 574191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Bu çalışma okul öncesi çocuklar, ebeveynler ve okul öncesi öğretmenlerine hitap eden STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) temelli ve aile katılımlı bir mühendislik tasarım müfredatı (EDCPI) tasarlamayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, ilk amaç, okul öncesi eğitimde STEM temelli ve aile katılımlı bir mühendislik tasarım müfredatı tasarlarken dikkate alınması gereken temel tasarım ilkelerini belirlemektir. Diğer amaç ise, geliştirilen müfredatın okul öncesi çocuklar, ebeveynler ve okul öncesi öğretmenlerine olası katkılarını araştırmaktır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda, tasarım tabanlı araştırma metodolojisi kullanılmıştır. Bu bağlamda, çalışma ön araştırma, prototip geliştirme ve değerlendirme aşaması olarak adlandırılan üç yinelemeli aşamada gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan içerik, araştırmanın prototip geliştirme aşamasında üç farklı yineleme döngüsü boyunca gözden geçirilmiş, değerlendirilmiş ve yeniden tasarlanmıştır. Çalışma Kastamonu'daki iki farklı devlet okulundan katılımcılarla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, EDCPI'nın ilgili alanyazın ışığında tanımlanan sekiz temel özelliğinin doğrulandığına ve EDCPI'nın okul öncesi çocuklara, ebeveynlerine ve okul öncesi öğretmenlerine çeşitli katkılar sağladığına işaret etmektedir. Çalışmadan elde edilen bulgulara dayanarak, EDCPI'nın yalnızca okul öncesi çocukların STEM ile ilgili öğrenmelerini desteklemede değil aynı zamanda aileler ve okullar arasında köprü kurma konusunda da yardımcı olabileceği sonucuna varılabilir. Bu nedenle, bu çalışma kapsamında tasarlanan ve geliştirilen müfredat STEM'in okul öncesi eğitim ortamlarına entegrasyonu ve okul öncesi eğitimde aile katılımı için yeni ve alternatif bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to design and develop a STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) based engineering design curriculum that addresses to preschool children, parents, and preschool teachers (EDCPI). In this context, the first aim of this study was to identify the key design principles in designing a STEM-based engineering design curriculum for parental involvement (PI) in early childhood education. The second aim was to explore the possible contributions of the developed curriculum to preschool children, parents, and preschool teachers. In line with the purposes of the study, design-based research methodology was utilized, and the study was carried out in three iterative phases: preliminary research, prototyping, and assessment. The designed content was revised, evaluated, and redesigned through three different iteration cycles in the prototyping phase of the study. The study was conducted with participants from two different public schools in Kastamonu. Findings validated eight main characteristics of EDCPI identified in the relevant literature and revealed that EDCPI made a wide variety of contributions to preschool children, parents, and preschool teachers. Based on the findings obtained from the study, it can be concluded that EDCPI can be helpful not only in supporting preschoolers' STEM-related learnings but also in building a bridge between families and schools. Therefore, the curriculum designed and developed within the scope of the current study provides a new and alternative way for the integration of STEM into preschool settings and for PI in early childhood education.