Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat kampüsü, Kelebekler vadisi ve Tatköy mahallesi (Selçuklu / Konya) arasında yayılış gösteren kelebek türleri ve beslendiği bitkiler
The butterfly species and their food plants spread between Selcuk University campus, Tatköy neighborhood and Butterfly valley (Selçuklu / Konya)
  1. Tez No: 574271
  2. Yazar: FATMA TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma S.Ü. Alaaddin Keykubat Kampüsü, Kelebekler Vadisi ve Tatköy Mahallesi (Selçuklu / Konya) arasında yayılış gösteren kelebek türleri ve bu kelebeklerin beslendiği bitkileri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı Davis tarafından kullanılan kareleme sistemine göre C4 karesi içerisindedir. Çalışma alanından 2016-2018 yılları arasında fotoğraflanan kelebeklerin değerlendirilmesi sonucu 5 familya ve 31 cinse ait 48 tür; kelebeklerin beslendiği bitkilerin değerlendirilmesi sonucu 33 familya ve 96 cinse ait 123 tür tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki endemik kelebek sayısı 3 ve kelebeklerin beslendiği endemik bitki sayısı 3'tür. İçerdikleri tür sayısına göre kelebek familyaları Nymphalidae 17, Lycaenidae 17, Pieridae 8, Papilionidae 3 ve Hesperiidae 3'tür. İçerdikleri tür sayısına göre kelebeklerin beslendiği en büyük 5 bitki familyası sırayla Asteraceae (Compositae) 27, Lamiaceae (Labiatae) 16, Fabaceae (Leguminosae) 11, Rosaceae 10 ve Brassicaceae 9'dur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the butterfly species spreading between Selcuk University Alaaddin Keykubat Campus, Butterfly Valley and Tatköy District (Selçuklu / Konya) and the plants that feed these butterflies. The area of study is in C4 square according to the frame used by Davis. As a result of the evaluation of butterflies photographed from the study area between 2016-2018, 48 species belonging to 5 families and 31 genera; 123 species belonging to 33 families and 96 genera have been identified as a result of the evaluation of plants that feed on butterflies. The number of endemic butterflies in the study area is 3 and the number of endemic plants to which butterflies are fed is 3. The butterfly families are Nymphalidae 17, Lycaenidae 17, Pieridae 8, Papilionidae 3 and Hesperiidae 3 according to the number of species they contain. According to the number of species they contain, the five largest plant families that feed butterflies are Asteraceae (Compositae) 27, Lamiaceae (Labiatae) 16, Fabaceae (Leguminosae) 11, Rosaceae 10 and Brassicaceae 9 respectively.