Türkiye' de ambalaj atıkları yönetiminde yetkilendirilmiş kuruluşların rolünün kurumsal iktisat çerçevesinde incelenmesi
Investigation of the roles of authorized recovery organisations in waste management in Turkey: A study in the framework of institutional economics
- Tez No: 574429
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET İYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada,“sürdürülebilir kalkınma politikaları”kurumsal iktisat çerçevesinde ele alınarak Türkiye'de“yetkilendirilmiş kuruluş”ların ambalaj atıkları yönetimi konusundaki rolü incelenmiştir. Çalışmamızda,“Sürdürülebilir Kalkınma”konusu, kurumsal iktisat çerçevesinde ele alınmakta, yetkilendirilmiş kuruluşların“Katılımcı Yönetişim”alanındaki interaksiyon aktörü fonksiyonu incelenmektedir. Teorik düzeyde amaç, sürdürülebilir kalkınmanın kurumsal dinamiklerinin incelenmesidir. Bu doğrultuda Sürdürülebilir Kalkınma konulu bu çalışma kurumsal iktisat alanında gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de ambalaj atık yönetiminin incelenmesi çalışmanın uygulama alanını oluşturmaktadır. Ambalaj atık yönetimi, katılımcı yönetişim kavramı temelinde ele alınarak yetkilendirilmiş kuruluşların bu katılımcı yönetişim yapısındaki işlevleri incelenmektedir. Kurumsal iktisat açısından çalışmanın amacı, kurumsal değişim ve gelişim konusu, mekanizması ve kurumların işlevlerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, sustainable development policies are examined within the context of institutional economics by analysing the role of“Authorized Recovery Organization”, in the packaging waste managment. The issue of sustainable development is discussed within the famework of institutional economics and the interaction actor function of the Authorized Recovery Organizations in the field of“Collaborative Governance”is examined. The aim at theoretical level is to examine the institutional dynamics of sustainable development. The analysis of packaging waste management in Turkey is the application field of the study. Packaging waste management is considered on the basis of collaborative governance concept and the functions of the Authorized Recovery Organizations in this participatory governance structure are examined. The aim of the study in terms of institutional economics is to contribute to a better understanding of the subject of institutional change, development of mechanisms and functions of institutions.