Kent ve kentleşme olgusunun çoklu pozlama tekniği ile fotoğraflanması
Photographing city and urbanization phenomena by multiple exposure technique
- Tez No: 574601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fotoğraf sanatının teknik ve estetik taraflarını bünyesinde barındıran ifade biçimlerinden biri olan çoklu pozlama tekniği, tarih boyunca hem sanatın hem de bilimin konusu olmuştur. Fotoğrafın icadının hemen ardından bu alandaki denemeler ve sanatsal kaygılar ile ortaya çıkan kompozit fotoğraf tekniği kısa süre içinde bir ifade biçimine dönüşmüştür.“Kent ve Kentleşme Olgusunun Çoklu Pozlama Tekniği ile Fotoğraflanması”isimli uygulama raporunda kent ve çoklu pozlama kavramları ele alınmıştır. Uygulama raporunun birinci bölümünde kent ve kentleşme kavramları tanımlanmış, kavramlar tarihlerinden başlanarak incelenmiştir. Tezin ana konusu olan bu kavramların tarihsel süreçteki değişimini ortaya koymak, günümüzdeki süreci anlamak adına önem arz etmektedir. Bu bağlamda tarihin yanı sıra kent ve kentleşmenin günümüzde geldiği nokta ve gelecekte kavramların ulaşacağı noktalar ele alınmış, fotoğraflarla örneklenmiş ve birinci bölümün son kısmında kavramlar Türkiye ve İzmir özelinde işlenmiştir. İkinci bölümünde kent kavramının fotoğraf sanatında bulduğu yer irdelenmiş, fotoğrafın tarihi üzerinde durulduktan sonra örnek çalışmalarla birlikte 20. yüzyıldan günümüze kadarki kent fotoğrafları konusu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise kompozit fotoğraf kavramı anlatılmış, tarihsel sürecinin ardından kent fotoğrafı üzerine yapılan kompozit çalışmalar, onları üreten sanatçılarıyla birlikte ele alınmıştır. Son olarak uygulama raporunun asıl konusu olan fotoğraflar gösterilerek rapor noktalanmıştır. Tüm bu araştırmaların ve saptamaların sonunda, kompozit fotoğraf kavramı ile kent kavramlarının iç içe olduğu saptanmış, modern zamanların ve kent yaşamının sanatçılar üzerindeki etkisinin benzerliği gözlemlenmiştir. Sayısal alandaki üretim yöntemlerinin oldukça yakın olmasına rağmen çıkan sonuçların farklı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Multiple exposure technique, one of the forms of expression that incorporates the technical and aesthetic aspects of the art of photography, has been the subject of both art and science throughout history. Just after the invention of photography, the composite photography technique, which emerged with experiments and artistic concerns in this field, soon became a form of expression. In the process report titled“Photographing City and Urbanization Phenomena by Multiple Exposure Technique”, the concepts of city and multiple exposure are discussed. In the first part of the process report, the concepts of city and urbanization are defined and they are examined starting from their dates. Understanding these concepts that the main subject of the thesis in the historical process is important to understand the current process. In this context, the point where the history of the city and urbanization as well as the points come today and in the future will reach the concept discussed, sampled with photographs and concepts in the latter part of the first part of Turkey and Izmir were treated in special. In the second part, the place that the concept of the city has placed in the art of photography is examined, after the history of the photography is emphasized, the city photographs from the 20th century to the present are discussed with the example studies. In the third chapter, the concept of composite photography is explained and after the historical process, composite works on urban photography are discussed together with the artists who produced them. Finally, the actual subject of the process report was shown and the report was punctuated. As a result of all these researches and determinations, it was determined that the concept of composite photography and the concepts of the city were intertwined and the similarity of the effects of modern times and urban life on the artists was observed. Although the production methods in the digital field are very close, the results are shown to be different.