Turizm çiftliği sahiplerinin yaratıcılık düzeyleri ve eko-girişimciliğe bakış açıları
Creativity levels of tourism farm owners and perspectives on eco-entrepreneurship
  1. Tez No: 574616
  2. Yazar: TUBA ATINÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte gelişen kontrolsüz büyüme anlayışı sonucunda ortaya çıkan çevre kirliliği, doğal kaynakların azalmasına sebep olmuş ve bu da dünya kamuoyunda çevre bilincinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Daha sonraları çevreye verilen zararı en aza indirmeye çalışan sürdürülebilir kalkınma anlayışı gündeme gelmiştir. Çevre dostu girişim olarak da bilinen eko-girişimcilik kavramı, ekoloji ve girişimcilik kavramlarının birleşmesiyle oluşmuştur. Girişimciliği besleyen en önemli kavram, yaratıcılıktır. Yaratıcı fikirlerin olmadığı bir ortamda girişimcilikten söz etmek mümkün değildir. Eko-girişimcilik ise diğer girişimcilik türlerinden çok daha yenidir ve son dönemlerde en yaratıcı girişimcilik türleri arasında söz edilmektedir. Var olan çiftliklerin turizme açılması yoluyla yeni bir girişimcilik türü olarak ortaya çıkan eko-girişimler yeni bir turizm türünün de gelişimine destek vermiştir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki doğa dostu turizm çiftliklerinin sahiplerinin yaratıcılık düzeyleri ve eko-girişimciliğe bakış açılarını araştırmaktır. Çiftlik sahiplerine yönelik veriler anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Kartopu örnekleme yoluyla 107 çiftlik sahibine ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda eko-girişimciler olarak turizm çiftliği sahiplerinin büyük çoğunluğunun bireysel yaratıcılık düzeyinin ortalamanın altında olduğu ortaya çıkmış, eko-girişimciliğe ilişkin sorulara verdikleri cevapların ortalamalarının bazılarının ise yaratıcılık grupları ve çiftliğin bulunduğu bölgeye göre farklılaştığı belirlenmiştir. Bireysel yaratıcılık puanlarının eğitime, cinsiyete ve yaşa göre ise anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution resulted by uncontrolled growth that was developed with the Industrial Revolution has led to a decrease in natural resources and this has led to the emergence of environmental awareness in the world public opinion. Later on, the concept of sustainable development, which tries to minimize the damage to the environment, has come up. The concept of eco-entrepreneurship, also known as eco-friendly enterprise, is formed by the combination of the concepts of ecology and entrepreneurship. Creativity is the most important concept that nurtures entrepreneurship. It is not possible to talk about entrepreneurship in the absence of creative ideas. Eco-entrepreneurship is much more recent than other types of entrepreneurship and has recently been mentioned among the most creative types of entrepreneurship. Eco-enterprises, which emerged as a new type of entrepreneurship through the opening of existing farms to tourism, also supported the development of a new type of tourism. The purpose of this research, creativity level of the owners of eco-friendly tourism farms in Turkey and investigate their opinions regarding eco-entrepreneurship. Data from farm owners were collected through a questionnaire. 107 farm owners were reached through snowball sampling. As a result of the analysis of the data obtained, it was found that the majority of the tourism farm owners as eco-entrepreneurs were below the average level of individual creativity and it was determined that some of the averages of the answers they gave to eco-entrepreneurship were different according to the creativity groups and the region where the farm was located. Individual creativity scores did not differ significantly according to education, gender and age.