Marmaris milli parkı (Muğla) karayosunları florası
The bryophyte flora of Marmaris (Muğla) national park
- Tez No: 574646
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KIRMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Karayosunları, ciğerotları, yapraklı karayosunları ve boynuzluotlar içerisine alan bitkiler âleminin ikinci en büyük grubunu teşkil etmektedir. Ülkemizin karayosunlarını belirlemeye yönelik çalışmalar artarak devam etmekte olup bugün burada en azından genel bir değerlendirme yapabileceğimiz seviyelere ulaşmıştır. Yine de toplamda Türkiye yüz ölçümü baz alındığında çalışılmayı bekleyen hala çok sayıda alan bulunmaktadır. Korunan alanların biyoçeşitliliğinin belirlenmesi ülkelerin öncelikli hedefleri arasındadır. Bu çalışma Marmaris Milli Parkı Karayosunlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş olup Marmaris Milli Parkı özellikle kendine has bitki örtüsünü içerisinde barındırması nedeniyle 1996 yılında milli park ilan edilmiştir. Alana değişik mevsimlerde gerçekleştirilmiş arazi çalışmalarında 58 farklı lokalite ziyaret edilmiş ve 750 zarf bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin teşhis edilmesi sonucunda 41 familyaya ait, 76 cins ve toplam 153 takson belirlenmiştir. Bunlardan sadece 1 örnek boynuzluotlara, 26 takson ciğerotlarına, 126 takson da yapraklı karayosunlarına aittir.
Özet (Çeviri)
Bryophytes, along with mosses, liverworts and hornworts comprise second biggest group of plant kingdom. Studies dealing with determination of bryophytes of our country increasingly continues and became to levels that enables general evaluation. However, when total area of Turkey is considered, there are many areas that are still waiting to be studied. Determination of diversity of protected areas are among priority targets of countries. The presented work is planned to determine Bryophytes of Marmaris National Park. Marmaris National Park was declared as national park in 1996 because of its distinctive vegetation. Field studies were performed to area in different seasons and 750 packages of plant samples were collected from 58 different localities. After identification of samples total of 153 taxa were determined under 76 genera belonging to 41 families. Of these samples only 1 sample belong to hornworts while 26 taxa belong to liverworts and 126 taxa belong to mosses.