Adoption of blockchainin the banking industry and its effectsto employer branding
Blockchain sisteminin banka endüstrisine adaptasyonu ve işveren markalaşmasına etkisi
  1. Tez No: 574717
  2. Yazar: ECE GÜLFEM AKINTÜRK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı; Blockchain'in benimsenmesi ve işveren markalaşmasının değerinin nasıl ölçümlendiği, işveren markalaşmasının ve blockchain sistemlerinin benimsenmesinin hangi alt faktörler ile desteklendiği ile ilgili kapsamlı bir literatür araştırması sunmaktadır. Blockchain sistemlerinin benimsenmesinin ve işveren markalaşmasına etkisini oluşturan faktörler banka sektöründe çalışanlar ile test edilmiş ve sonuçlar çalışma da paylaşılmıştır. İşveren markalaşmasını ve blockchain sistemlerini ayrı ayrı ölçen araştırma olmasına rağmen birbirlerini etkileyen faktörlerin ölçümüyle ilgili az sayıda araştırma vardır. Bu sebeple, bu çalışmada Blockchain sistemi ve işveren markalaşmasının ölçümü ile ilgili araştırma ve literatür çalışmalarını birleştirmektedir ve Blockchain alt yapısına sahip uygulamaların benimsenmesinin organizasyondaki işveren markalaşmasına etkisi değerlendirilmektedir. Yapılan faktör, güvenilirlik ve geçerlilik testleri sonucunda adaptasyonun benimsenmesinin işveren memnuniyetini pozitif etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to offer a comprehensive literature research in regard to adoption of Blockchain and how employer branding value is measured, employer branding and Blockchain systems adoption are supported with what sub factors. The factors constituting the effect of employer branding and adoption of Blockchain systems have been tested with the employees in banking sector and results have been shared in the study. Although there are studies individually measuring employer branding and Blockchain systems, there are a few studies in respect of measurement of the factors affecting one another. For this reason, this study combines the research and literature on measurement of the Blockchain system and employer branding and the effect of adoption of applications having Blockchain sub-structure on employer branding within the organizations. The reliability of the scales were assessed using factor, reliability and regression analyses. It has been seen that adoption of blockchain positively affects employer branding.