Flumetrinin değişik HLB değerlerine sahip surfaktantlar yardımıyla silika partikülüne kapsüllenmesi
Encapsulation of the flumethrin into the silica particle with the aid of surfactants having different HLB values
- Tez No: 574729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada tip II piretroid insektisit olan flumetrinin gerekli HLB (rHLB) değeri belirlendi ve flumetrinin farklı surfaktantlar yardımıyla, kabuk malzemesi olarak TEOS kullanılarak silika partikülüne kapsülasyonu sağlandı. Flumetrinin HLB değerinin belirlenmesinde surfaktant olarak Tween80/Span80 ve Tween20/Span20 surfaktant harmanları kullanıldı. Farklı HLB değerlerine sahip surfaktant harmanlarıyla hazırlanan bir dizi emülsiyon ile flumetrinin rHLB değeri 15 olarak belirlendi. Flumetrinin kapsülasyon aşamasında HLB değeri bilinen noniyonik surfaktantların dışında, anyonik ve katyonik surfaktantlarda kullanılarak emülsiyonları hazırlandı. Noniyonik surfaktant olarak HLB değeri 15'e ayarlanmış Twen20/Span20 harmanı ve Tween 80 kullanılırken, anyonik surfaktant olarak SDS, katyonik surfaktant olarak ise CDMEB kullanıldı. Hazırlanan emülsiyon pH=11,5 olan baz çözeltisine tek seferde dökülerek kapsülasyon işlemi tamamlandı. Baz olarak güçlü bir baz olan NaOH ve zayıf bir baz olan NH3 kullanıldı. Hazırlanan emülsiyon ve oluşan kapsüllerin tanecik boyutu DLS cihazıyla ölçüldü. Kapsülleme işleminin gerçekleştiği düşünülen sistemlerde kapsüllenen flumetrin miktarı ve flumetrinin vücut sıvısındaki salınımı HPLC ile tayin edildi. Ayrıca oluşan kapsüller TEM ile görüntülendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the required HLB (rHLB) value of flumethrin, type II pyrethroid insecticide, was determined and flumethrin was encapsulated into silica particle using TEOS as shell material with the help of different surfactants. Tween80 / Span80 and Tween20 / Span20 surfactant blends were used as surfactants to determine the HLB value of flumethrin. The rHLB value of the flumethrin was determined to be 15 with a series of emulsions prepared with surfactant blends with different HLB values. The HLB value used in the encapsulation stage of flumethrin was prepared using anionic and cationic surfactants except for the known non-ionic surfactants. Twenty-five blends of Twen20 / Span20 and Tween80 were used as non-ionic surfactants while SDS was used as anionic surfactant and CDMEB as cationic surfactant. The prepared emulsion was poured into the base solution with pH = 11,5 at one time and the capsulation process were completed. NaOH as a strong base and NH3 as a weak base were used. The particle size of the prepared emulsion and the capsules formed were measured by the DLS device. The amount of flumethrin encapsulated in the systems considered to be encapsulated and the release of flumethrin in the body fluid was determined by HPLC. In addition, the resulting capsules were visualized with TEM.