Tectonostratigraphy of the Laçin area (Çorum-Turkey)
Laçin (Çorum-Türkiye) alanının tektonostratigrafisi
- Tez No: 35574
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZ LAÇÎN (ÇORUM - TÜRKİYE) ALANININ TEKTONOSTRAT±GRAF±S± ÖZÇELÎK, Yakup Yüksek Lisans Tezi, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ali KOÇYÎGÎT Eylül, 1994, 134 sayfa Çalışma alanı izmir-Ankara-Erzincan Kenet Kuşağının Çankırı bölümünde yeralmaktadır. Çalışma alanında Kampaniyen öncesirejimdir. Bunlardan ilki genellikle KKB uzanımlı kıvrımlar, batıya eğimli yüksek, ve/veya düşük açılı bindirme fayları ve yaklaşık D-B uzanımlı kıvrımlarla temsil olunur. Bindirmelerin başlangıç yaşı Eosendir, ancak bindirme olayları Erken Pliyosene kadar devam etmiştir. Yeni tektonik rejim yanal atımlı faylanma ve bununla 'A. ilgili yapılarla örneğin D-B uzanımlı sağ yönlü ana fay, KB uzanımlı ikincil sintetik yanal atımlı faylar, KD uzanımlı ikincil antitetik yanal atımlı faylar, K-G uzanımlı genişleme ve rift benzeri morfo-tektonik yapılardan oluşan Laçin Fay Zonu ile temsil olunmaktadır. Yanal atımlı faylanmalarla belirginleşen yeni tektonik rejim Erken Pliyosenden sonra olasılıkla da Geç Pliyosende başlamışdır. Anahtar Kelimeler! İzmir-Ankara-Erzincan Kenet Kuşağı, Yayönü istifi, Laçin Fay Zonu. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 606.01.01
Özet (Çeviri)
ABSTR&CT 1 * TECTONOSTRATIGRAPHY OF THE LADZN AREA (ÇORUM - TURKEY) ÖZÇELÎK, Yakup M.S. in Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ali KOÇY±ö±T September 1994, 134 pages The study area is located within the Çankırı segment of the îzmir-Ankara-Erzincan Suture Zone. -In the study area Pre- Campanian units are the basement rocks. Öne of the widespread basement rock is, the Anatolian Complex, which coraprises the basement of a forearc seguence made up of the iskilip group of Campanian-Late Eocene age. Although this forearc seguence is continuous within the central part of the basin further south, it contains some short gaps of the margins of the basin. Both the basement rocks and the forearc seguence are overlain unconformably by the Upper Miocene-Lower Pliocene Laçin group made up of fluvio- lacustrine sedimentary seguence. The basement rocks, forearc seguence and its Upper Tertiary cover, altogether, are overlain iiiunconformably by the Upper Pliocene (?) and Lower Quaternary fluvial deposits. in the study area, records of two different tectonic regiraes are well observed. These are the compressional paleotectonic regime and the strike-slip neotectonic regime. The first öne is dominated by mostly NNW-trending folds, westward- verging high to low angle thrust faults and also folds with approximately E-W trending axes. The initiation age of thrusting is pre-Eocene, but it continued up to the end of Early Pliocene. The neotectonic regime is dominated by strike-slip faulting and related structures such as the E-W trending dextral master fault, NW- trending secondary syntethic strike-slip faults, NE-trending secondary antithetic strike-slip faults, N-S trending tensional features and a rift-like morphotectonic feature, namely the E-W trending Laçin fault zone. The neotectonic regime dominated by the strike-slip faulting must have initiated' after Early Pliocene, possibly in Late Pliocene. KeywordSî Îzmir-Ankara-Erzincan Suture Zone, forearc seguence, Laçin Fault Zone. Science Code: 606.01.01