Psikolojik savaş: Propaganda ve meşrulaştırma stratejileri
Psychological warfare: Propaganda and legitimization strategies
- Tez No: 574808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÇOBAN DÖŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın konusu geniş bir literatür taraması ışığında Psikolojik Savaş, propaganda ve meşrulaştırma stratejilerinin ve tarihsel süreçlerinin incelenmesidir. Bu çalışmada ilk olarak kavramsal yaklaşım çerçevesinde Psikolojik Savaşın tanımı, hedefi, amacı, özellikleri, çeşitleri ve önemi aktarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Psikolojik Savaşın temel unsuru, yöntemi ve ana kaynağı olan propaganda konusu üzerinde durulmuş, politik psikoloji ve beyin yıkama hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın son bölümü ise meşrulaştırma ve meşrulaştırma stratejileri hakkındadır ve bu bölümde meşrulaştırmanın söylemsel boyutu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine the strategies and historical processes of psychological warfare, propaganda, and legitimation in light of a wide literature review. In this study firstly the definition, aim, purpose, characteristics, types, and importance of Psychological Warfare within the conceptual approach have been explained. The second part of the study deals with propaganda as a method and the main source of Psychological Warfare and examines Political Psychology and Brainwashing. In the third part, legitimation and legitimation strategies are studied, and the discursive level of legitimization is evaluated.