Müze tasarımı ve sergi mekanları üzerine bir inceleme ve değerlendirme
  1. Tez No: 57482
  2. Yazar: ZERRİN ÇAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
i ÖZET Milletlerin, kültür kaygısı ile birlikte; kültür varlıklarına sahip çıkılması, korunması ve bu değerlerden faydanılması son bir kaç yüzyılda oldukça önem kazanmış bir konudur. Bugün toplum adına bu görevi üstlenen ve yürüten kurumlar müzelerdir. İnsanların, değerli birşeylere sahip olma ve bunu diğer insanlara teşhir etme duygusu ile başlayan müzecilik; çağlar boyunca insanlığın gelişiminin bir yansıması olarak bugünkü konumunu almıştır. Bu nedenle müze; toplumun kendi kimliğini tanıyabilmesi, tarihi geçmişini öğrenebilmesi ve halkın kültür düzeyinin yükseltilebilmesi açısından önemli bir bina türüdür. Bu çalışmanın amacı, müze tasarımının ve sergilenen yapıtla insanı bir araya getiren sergi mekanlarının tasarımının ve organizasyonunun araştırılarak incelenmesi olarak belirlenmiştir. Değinilen bu amaca ulaşmak için: 1.Bölümde, giriş başlığı altında konu kısaca özetlenmiş, 2.Bölümde, müzenin tanımı verilmiştir. 3.Bölümde, tarihçe başlığı altında müzeciliğin tarihi ve Türkiye'de müzecilik anlatılmıştır. 4.Bölümde, çağdaş müzeciliğin; topluma katkıları, genel presensipleri ve sorunlarına değinilmiş, 5.Bölümde ise müzeyi oluşturan kriterler açıklanmıştır. 6.Bölümde, müze tasarımı konusuna girilmiş; müzenin kurgusu, fonksiyon şeması, müzede bulunması gereken bölümler ve müze planlamasını etkileyen faktörler araştırılarak planlamada dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilmiştir. 7.Bölümde,sergi mekanlarının tasarımı ve iç mekan organizasyonuII hacim, form, aydınlatma, renk, doku ve ses alt başlıkları ile açılarak anlatılmış ve sergi mekanının psikolojik etkilen incelenmiştir. 8. Bölümde, 6. ve 7. bölümde incelenen müze ve sergi mekanları tasarımının genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Claim, procetion of cultural possessions by nations together with culture anxiety, and making use of these values is a subject having gained considerable importance in the last centuries. Today, museums are the institutions taking over and implementig this task in the name of the society. Having began with the feeling of people to possess something, and to demonstrate this to other poeple, museology has taken its actual position as reflection of the development of mankind over ages. For this reason, museum is an important sort of building with respect to enable the society to recognize its own identity, to learn its historical past, and to increase the culture level of the people. The purpose of this study has been determined as determination of museum design, and design and organization of exhibition places bringing together exhibited edifice and the human by research. In order to reach this the mentioned purpose: 1. The subject is briefly summarized under introduction heading in the section, 2. Description of museum is given in the section. 3. History of museology and museology in Turkey is explained under the history heading in the section. 4. It was dealed with contribution to society, general principles and problems of contemporary museology in the section. 5. Criteria forming the museum are explained in the section. 6. It was entered into the matter of museum design in the section; matters to be considered at the piannig were stated by studying the layout of museum, scheme of function, sections necessary to be present in the museum and factors influencing museum piannig.IV luminating, colour, web and sound and psychologic effects of the exhibition place was examined. 8. A general evaluation of design of the museum and exhibition places examined in section 6 and 7 was made in the section.