Yüksek hızlı baseband modem tasarımı
  1. Tez No: 57484
  2. Yazar: OSMAN MURAT ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Hızlı Base-Band Modem tasarlanması için ilk önce klasik bilinen modemler hakkında bilgi edinildi. Bu modemlerin haberleşmesinde telefon hatları kullanıldığından ilk önce modülasyon ve etkileşim çeşitleri belirlendi. Modem'in blok diyagramı ile dupleks haberleşme çeşitleri anlatıldı. Modem'in bağlantı özellikleri farklı durumlar için incelendi. Modem arabağlantı ve data haberleşme metodlanndan sonra CCITT ve EIA önergelerine göre işaretlerin voltaj seviyeleri incelendi. Senkron Data Link Kontrolü (SDLC) protokolü, yapısı ve komut formadan araştırıldı. Ve bu arada Sıfir Yerleştirme, Sıfır Silme ve NRZI ile Non-NRZI transmisyonu kullanımına değinildi. HDLC, protokol özellikleri ve yapısı incelenerek, HDLC işlemi detaylandınldı. NRZI kodlaması ve data akışı incelendi. Hat prosedürlerinin prensiplerine genel olarak değinildi. Hat prosedürlerinin Hata Düzeltme ile Gönder ve Bekle prosedürleri incelendi. Senkron bit olarak yönlendirilmiş prosedürlerden temel bit olarak yönlendirilmiş HDLC prosedürünün komutları, işlem modlan, prosedür elemanları ve sınıflarına değinildi. CCITT X.25 protokolü, ağ/kullanıcı arabağlantısı, protokol katmanları, farklı seviyeler için formatı, ve paket anahtarlamalı ağa erişimde kullanımı ile incelendi. Ve CCITT X.21 tavsiyeleri belirtildi. Bütün bu bilgiler ışığında, Base-band Modem Tasarımı yapıldı, hangi devrelerden oluştuğu blok diyagram ile gösterilerek açıklandı. Bu devrelerin işlevleri belirtildi. Base band Modem'in çalışması anlatıldı. Ve devre şeması çizildi. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a design of High Speed Base-band Modem, first of all it will be given an information about well-known basic modems. Firstly modulation types were described, since telephone lines are used in communication inter these modems. The flow of data across a telephone line can be affected in a number of different ways. These various impairments have been explained. Block diagram of modem and dublex communication types are described. Connection specifications of modem are shown in figures and signified for different situations. The interface between a device and a modem and data communication methods are treated. CCITT and EIA Recommendations, however voltage levels of these recommendations are signified. Synchronous Data Link Control ( SDLC ) protocol and the contents of an SDLC frame are described. And also command formats of SDLC protocol are shown in a table. Zero Insertion, Zero Deletion and either Non-Return to Zero Inverted ( NRZI ) or Non-NRZI transmission were mentioned. High Level Data Link Control ( HDLC ) protocol specifications and frame structure researched by HDLC prosedüre. And it was also detailed. NRZI Coding and data flow have been examined. The Principles of Line Prosedures are generally mentioned. Error Correction and Send & Wait Prosedures of Line prosedures are inspected. Synchronous Bit-Oriented Prosedures include HDLC prosedüre which is one of main bit-oriented prosedures. HDLC prosedüre' s commands, operating modes, elements of prosedüre and classes of prosedures were explained in details. CCITT X.25 Protocol are inspected with Network/User Interface, Layers of X.25 protocol, format of various levels of X.25 protocol and use of a packet assembler/disassembler for access to a public packet switching network. And also CCITT Recommendation X.21 are signified. As a result of these studies, a Base-band Modem was designed and also represented by a block diagram which has been constituted by circuits or IC's. The functions of these circuits or IC's also have been explained. At the end of this design, circuit was printed with IC's pin connections. VI