Ritim öğretiminde eğitsel oyun kullanımının müzik eğitimine etkileri üzerine bir araştırma
A study on the effects of educational play use on music education in rhythm teaching
  1. Tez No: 575017
  2. Yazar: REHA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul öğrencileri düzeyinde eğitsel oyun kullanımının müziksel beceriler üzerindeki etki durumunu incelemektir. Bu kapsamda; örneklem olarak seçilen ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri ile ritim yineleme, ritim deşifre okuma, ritim deşifre çalma ve diktesi boyutlarında uygulamalar yapılmıştır. Çalışma,“Yalnız Son Testli-Denetim Gruplu Deney Düzeneği”araştırma desenine dayandırılmış olup; deney ve kontrol gruplarının her ikisine de toplamda 10 haftalık ritim eğitimi süreci uygulanmıştır. Deney grubu, eğitsel oyunlarla temellendirilmiş olan ritim eğitimi dersleri almış, kontrol grubu ise geleneksel öğretim yaklaşımları çerçevesinde ritim eğitimi dersleri almıştır. 10 haftalık eğitim süreci sonunda her iki grubun gelişimlerini ölçmek için“ritim başarı testi”uygulanmış, sontest sürecinde oluşturulan görüntülü ses kayıtları 3 ayrı uzman tarafından, belirlenen ölçütlere göre puanlanmıştır. Elde edilen veriler, istatistik uzmanı yardımıyla SPSS 22.0 Windows paket programına girilmiştir. Deney ve kontrol grupları arasında, ritim yineleme, ritim deşifre okuma, ritim deşifre çalma, ritim diktesi puanları ve alt boyutları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olup olmadığına ilişkin, Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to see whether the use of educational games makes a significant difference in the music skills of the fourth grade students. In this context studies on rhythm repetition, sight reading, rhythm sight playing and rhythmic dictation were conducted. The study consists of an experimental group and a control group. The study was based on two-group posttest-only experimental design and a total of 10 weeks of rhythm training was applied to both groups. The experimental group took rhythm training lessons based on educational plays. The control group took rhythm training courses based on traditional teaching approaches. At the end of the 10 week-training period, rhythm achievement test was applied to measure the development of both groups. Video recordings created during the posttest process were scored according to the criteria determined by 3 different experts. The arithmetic mean was calculated by the experts' scores. The data were entered into SPSS 22.0 Windows package program with the help of statistical expert. Mann Whitney U test was used to determine whether there was a statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of rhythm repeatition, sight reading, rhythm sight playing, dictation scores and sub-dimensions.