Yangın topu kullanılarak yangın söndüren quadrocopter tasarımı ve prototip imalatı
Design of quadrocopter using fireball to extinguish fire and prototype manufacturing
- Tez No: 575024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Quadrocopterler, teknolojinin de gelişmesiyle trafik denetlemelerinde, sağlık, askeri ve mühendislik gibi alanlardaki projelerde kullanılmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında yerleşim yerlerinde çıkan yangınlara anlık müdahalede bulunarak baça/çatı yangınlarında kullanılması için bir sistem tasarlanmış ve X şeklinde şase kullanılarak quadrocopter imalatı yapılmıştır. Yangına anlık müdahalede bulunulması için quadrocopterin ağırlık merkezine yerleştirilen ve uzaktan kumanda ile açılması sağlanan hazne içerisine, yangın söndürücü toz koyularak simüle edilmiştir. Daha büyük çaplı yangınlarda kullanılmak üzere yangın topu üzerinde durulmuştur. Yangın topunun dış yüzeyinin straforla kaplı olması, içerisinde mono amonyum fosfat bulundurması ve ateşle temas ettiğinde patlayarak içerisindeki yangın söndürücü tozu etrafa saçarak ateşi söndürmesi üzerinde durulmuştur. Bu teze yangınlara gerekli müdahalenin zamanında yapılmasında trafik yoğunluğu, dar sokaklar ve bina önlerine park edilen araçların engel olması nedeniyle başlanmıştır. Yangın topunun ağırlığını göz önünde bulundurarak uygun taşıma kapasitesine sahip motorlar, elektronik hız kontrolcüleri ve pervaneler kullanılması durumunda yangına müdahale edilerek yangının kısa sürede söndürebileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, quadrocopters have begun to be used in traffic inspections, health , military and engineering projects. In this thesis a system was designed for using in roof /chimney fires by instant intervention to the fires in the settlements and quadrocopter manufacturing was made by using X shaped chassis. It was simulated by putting fire extinguisher powder into the chamber which was worked with remote control and placed in the center of gravity of quadrocopter for instant intervention. It was focused on the fire ball to use in fires of larger diameter. It was also focused on the outer surface of fire ball was covered with styrofoam, and to be contained mono ammonium phosphate and it exploded when it came into contact with fire and extinguished the fire extinguisher powder by scattered around. This thesis was started because of traffic density, the narrow streets and the obstacles parked in front of the buildings is an obstacle to respond to a fire in time. Considering the weight of the fire ball it was emphasized that if the engine, electronic speed controller and propeller were used with proper carrying capacity, the fire could be interfered and extinguished in a short time.