A service design study: determinants of music festival customer adoption
Bir hizmet tasarımı çalışması: Müzik festivallerinde müşteri benimsemesini belirleyen faktörler
  1. Tez No: 575043
  2. Yazar: CAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, seyircilerin müzik festivallerine katılma kararı verirken önemsediği faktörler ve festival süresince yaşadıkları müşteri deneyiminden memnun kalmalarını belirleyen etkenler incelenmiştir. Çalışma, literatür taraması ile hizmet tasarımı ve müzik festivalleri alanlarında yapılmış akademik çalışmaları inceleyerek başlamaktadır. Sonrasında, seyirciler ile yapılan yüzyüze görüşmeler, uzmanlar ile odak grup görüşmeleri ve nicel deneysel çalışmalar eşliğinde sürdürülüp sonuçlandırılmıştır. Bu araştırma, büyük ölçekli müzik festivalleri kapsamında müşteri ihtiyaçlarını belirleyerek, başarılı organizasyonlar yapabilmeleri için etkinlik tasarımcılarına bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is exploring the fundamental factors that attract and develop potential audience in order to adopt a music festival, in addition it determines specifications which have an impact on satisfaction of customer experience. The study began with a literature exploration for framing the theoretical background of the music festivals regarding to service design issues and project management. Thereafter, three research methods were conducted in this study. These procedures are face to face semi-structured in-depth interview, expert focus study, and quantitative experimental study. 140 constructs were derived from literature review, and two different interviews with audience and experts. 33 most important constructs were modified by audience and experts through final interview. In the end, relating to these constructs, 531 people surveyed via online tools. The online survey consists of 45 questions that are the most noteworthy considerations about customer adoption and experience, in regard to the results of the final interview. In conclusion, this research presents affecting factors for reaching out large crowds by means of identifying requirements to hold successful music festivals, thus provide further information for the use of event organizers.