Ramöz makinelerinde verim arttırma yöntemleri ve ekonomizer uygulaması
Yield enhancement methods in ramoz machine and economizer application
- Tez No: 575077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KARAÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Nüfusun dünya genelindehızla artması ve teknolojide ki gelişmeler ile birlikte artan enerji ihtiyacları dolayısıyla enerji kaynakları her geçen gün insanlığın ihtiyacını karşılayabilmek konusunda daha da yetersiz kalmaktadır. Her ne kadar yenilenebilir enerji üzerine çalışmalar ve gelişmeler gerçekleştirilsede,yatırım maliyetleri ve bazı durumlarda ihtiyaç duyulan enerjinin büyüklüğü sebebi ile yenilenebilir enerji sistemleri kullanılamamakta yada yeterli olamamaktadır. Endüstrinin en önemli fonksiyonlarındanbiri olan enerji tüketimlerini düşürmek bu bağlamda çok büyük bir önem arz etmektedir. Ramöz makinelerinde enerjitüketim değerleri incelenmiş ve enerji tüketimlerini düşürerek verimiyileştirici çalışmalar yapabilmek için ekonomizer uygulamaları üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda pratikte kullanılan bir ekonomizer tasarımı ele alınarak değerlendirilmiştir. Yapılan matematiksel hesaplamalar Bell Delaware ve Kern yöntemlerinden yararlanarak gerçekleştirilmiş veaynı zamanda TEMA (Tubular Exchanger Association) standartları kullanılmıştır. Yararlanılan standartlar ilgili bölümlerde de ayrıca belirtilmiştir.Kurutma performansını arttıracak aynı zaman da ekonomik hale getirecekmekanik ön kurutma yöntemleri üzerine araştırılmalar yapılmıştır. Pratikte kullanılan vveya teorik olarak yararlı olabileceği ön görülmesine karşılık bazı dezavantajlarından dolayı kullanılmayan yöntemler de incelenmiştir.Bu bilgiler ışığında tek geçişli bir ramöz makinesinin ekonomizer kullanıldığı ve kullanılmadığı durumlarda ki enerji tüketimleri karşılaştırılmış ve günde 8 saat çalışma süresi ile 365 gün boyunca çalışan bir ramöz makinesinde elde edilen kazançlar ile birlikte avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid increase in the population worldwide and the developments in technology, energy resources are becoming more and more insufficient to meet the needs of humanity. Although studies and developments are carried out on renewable energy, renewable energy systems cannot be used or sufficient due to investment costs and in some cases the size of the energy needed.Reducing energy consumption, one of the most important functions of the industry, is very important in this context.Energy consumption values were investigated in stentermachines and analyzes were made on economizer applications in order to perform efficiency improvement studies by decreasing their energy consumption.As a result of the analyzes, an economizer design which is used in practice is evaluated.Investigations on mechanical pre-drying methods that will increase the drying performance and make it economicalare also investigated.Although it is suggested that it may be useful or theoretically useful, the methods which are not used due to some disadvantages are also investigated.Mathematical calculations were made using Bell Delaware and Kern methods and TEMA (Union of Tubular Exchanges) standards were used. The standards used are also mentioned in the relevant sections. viiIn the light of this information, the energy consumption of a single-pass stenter machine was compared with the economizer, and the advantages and disadvantages were evaluated with the gains obtained in a stentermachine running for 365 days with an 8-hour working time per day.