Akıllı şehir uygulamalarının karşılaştırmalı analizi
Analysis of comparing smart city applications
- Tez No: 575152
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVCİHAN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünyayı ve Türkiye'yi bekleyen büyük şehir nüfusu artışı sınırlı olan kaynakların şimdiden etkin kullanılmasını zorunlu kılmakta ve sürdürülebilirliğin önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu tez çalışmasında sınırlı kaynaklarını daha etkin, daha verimli kullanmak için bilgi ve iletişim teknolojilerine yatırım yapan, bu yatırımlar sonucu tasarruf eden, çevreye ve doğal kaynaklara saygılı, tüm bunları yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle yapan akıllı şehirkavramı ele alınmıştır. Şehirler daha akıllı hale geldikçe, daha yaşanabilir ve daha duyarlı hale geldikçe bugün teknolojinin geldiği noktada da şehir ortamında neler yapılabileceği çok daha iyi gözlemlenebiliyor. Bunun sonucuda artık teknoloji doğrudan şehir yaşayanlarının hayatları durumuna geliyor ve daha iyi bir yaşam kalitesi için teknoloji ve verileri kullanmanın önemi ortaya çıkıyor. Yaşam kalitesi, şehir yaşayanlarının aldıkları nefesten, sokaklarda yürürken ne kadar güvenli olduklarına kadar pek çok boyutu bir arada bulundurmaktadır. Bu irdelemeler gözönüne alınarak yapılan bu çalışmada Akıllı Şehirlerde daha yaşanabilir bir gelecek için dijital çözümler geliştirilmesinin önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The exptected large increasement in the world population demand an effective usage of restricted sources and this increase shows the importance of sustainability.In this thesis, the smart city concept is examined as an effective way of usage restricted sources for information and communcation technology invesments. As a result of those invesments,smart city concept is saver and respectful to all natural resources .The technologic improvements can be observed as a positive factor as the cities become more smarter and habitable.Technology becomes a must in city lives as a result of this improvements.Also it is a significant progress for a better quality of life using the technologic data.In this case there are such factors as safety while walking around roads or air quality etc.These shows the quality of life for a person who lives in a smart city . To sum up ın this study,more digital solutions are needed to be to developed for a better future living in smart cities all around the world.