Şanlıurfa ili siverek ilçesindeki 8.sınıf öğrencilerinin müzik dersine olan ilgilerini etkileyen faktörlerle ilgili öğrenci görüşleri
Opinions of students about the factors which affect the 8th grade students' interests in music lesson in si̇verek district of şanliurfa
- Tez No: 575168
- Danışmanlar: PROF. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, Şanlıurfa ili Siverek ilçesindeki 8.sınıf öğrencilerinin müzik dersine olan ilgilerini etkileyen faktörlerle ilgili öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Şanlıurfa ili Siverek ilçesindeki 6 ortaokulun,“247”8.sınıf öğrencisine (Siverek Ortaokulu,Sislice Ortaokulu, Mimar Sinan Ortaokulu, Şair İbrahim Rafet Ortaokulu,Örgülü Ortaokulu, Narlıkaya Ortaokulu) uygulanan anketin analizleri sonucunda öğrencilerin, müzik dersine yönelik görüşleri alınmış ve etkileyen faktörlerle ilgili sonuçlar belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre; öğrencilerin müziğe karşı olan yeteneklerinin ve öğretmen yaklaşımının ders içerisinde olumlu olmasının, aynı zamanda müzik dersinin tam donanımlı bir sınıfta yapılması öğrencilerin müzik derslerine olan ilgilerini artıracağı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the opinions of the 8th grade students who are in the Siverek district of Şanlıurfa on the factors affecting their interests in music lessons. For this purpose, in consequence of the questionnaire analysis which is conducted to“247”8th grade students ( Siverek Secondary School, Sislice Secondary School, Mimar Sinan Secondary School, Şair İbrahim Rafet Secondary School, Örgülü Secondary School, Narlıkaya Secondary School) in 6 Secondary Schools in Siverek district of Şanlıurfa, the opinions of the students about the music lesson are received and the results which are related to the factors are stated. In reference to these results, it is concluded that the students' interests in music lessons will be increased by the way of the students' musical talents, teachers' positive approaches in the course, and also having the music lessons in a full equipped class.