Teobromin ve teofilinin bazı fitoplankton kültürleri üzerindeki etkileri
Theobromine and Theophylline effects on the some phytoplankton culture
- Tez No: 575177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM AYTEKİN ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kafein, toplumsal olarak günümüzde en çok tüketilen çay, kahve, çikolata, kola temelli içeçeklerin karışımını oluşturan bir maddedir (Loyacano ve ark. 1999). Yerleşim yerlerindeki kanalizasyon, atık su, göl, akarsu, yer altı suyu ve deniz suyuna bir şekilde ulaşan kafein antropojenik indikatör olarak kullanılır. Bu çalışmada kafein molekülünün bileşimindeki metabolitlerden olan teofillin ve teobromin konsantrasyonlarının fitoplankton çoğalması üzerine etkileri ile ilgili verilerin elde edilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bu metabolitlerin Isochrysis galbana ve Thalassiosira pseudonana türlerinde gözlendi. Deney gruplarından 24 saat ara ile örnek alındı ve hücre sayısı belirlendi. Çıkan sonuçlar 96. Saat sonunda kontrol gruplarıyla karşılaştırıldı. I. galbana türünün üremesi 150mg/L teobromin ve 500mg/L teofilin konsantrasyonlarında en düşük düzeyde oldu. T. Pseudonana türünde ise 150 mg/L teobromin ve 500 mg/L teofilin konsantrasyonlarında en düşük düzeyde oldu. Bu çalışma antropojenik indikatör olarak kullanılan kafein metabolitlerinin I. galbana ve T. pseudonana türlerinin çoğalması üzerindeki etkilerinin araştırıldığı ilk çalışma niteliğindedir. Sonuçların kentsel desarjların canlı sistemleri üzerindeki etkilerinin anlaşılması açısından katkı sağlayacağı ve bu türler açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Caffeine is a mixture of tea, coffee, chocolate and cola based beverages. It is used as antropojenic indicator in city centers, densely populated areas, sewage, wastewater, lakes, rivers, groundwater and seawater. The aim of this work is obtain and evaluate caffeine and caffeine's most effective metabolite theophylline and theobromine concentration on phytoplankton growth. The effects of caffeine on Isochrysis galbana and Thalassiosira pseudonana and the effects of thephylline and theobromine on Isochrysis galbana was observed. Phytoplankton culture was inoculated in sterile cabinet and was exposed to 15°C temperate and 14/10 day and night period. The groups was monitored for 96 hours with given different concentration of theophylline, theobromine and control. The samples were taken every 24 hours and cell numbers were determined. When the samples were compared with control groups at the end of 96 hour, the growth of I. galbana was at the lowest on 150 mg/L theobromine and 500 mg/L theophylline concentration. In the growth of T. pseudonana was at the lowest on 150 mg/L theobromine and 500 mg/L theophylline concentration. Antropogenic indicator caffeine and the most effective metobolit theophylline and theobromine effects on the growth of I. galbana and T. pseudonana was first studied subject of its field. The result of this work will contribute to both phytoplankton species used in this work and municipal discharge's effects on live systems.