İstanbul ili için önerilen akıllı şebekenin modellenmesi ve benzetimi
Modeling and simulation of the smart grid recommended for the city İstanbul
- Tez No: 575178
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yeni nesil elektrik iletim, dağıtım ve otomasyon sistemi olarak adlandırılan akıllı şebeke sistemleri elektrik enerjisi ve buna bağlı bilgi teknolojisinin çok yönlü akışını kullanarak otomatik bir enerji dağıtım ağı oluşturmak amacıyla tasarlanmaktadır. Merkezi olarak tek yönlü enerji akışı sağlayan, enerji dağıtım ve tüketimine istenilen şekilde cevap veremeyen geleneksel şebekelerin yerine, alt yapısı güçlü, anlık enerji tüketimlerine aktif bir şekilde cevap verebilen, enerji kayıplarının azaltılması ve verimliliğin yükseltilmesini amaçlayan yeni şebeke sistemleri geliştirilmektedir. Bu tez çalışmasında, mevcut şebeke yapıları incelenip, akıllı şebeke sistemi ve dünya genelindeki akıllı şebeke uygulamaları anlatılmıştır. Her geçen gün enerji ihtiyacının arttığı, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına daha çok gereksinim duyulduğu akıllı şebeke sistemlerinin altyapı ve mimari tasarımları açıklanmıştır. İstanbul ili için örnek bir akıllı şebeke sistemi oluşturularak, rüzgâr, güneş ve kojenerasyon santrallerinin şebeke ve birbirleri ile çalışma davranışları Homer Pro programında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart grid which a new generation of electricity transmission, distribution and automation system is being designed to create an automated energy distribution network using the versatile flow of electricity and associated information technology. Instead of traditional networks that provide a central, unidirectional energy flow and can not respond to today's energy distribution and usage as desired. The intelligent network designs are being developed that can proactively respond to powerful, instantaneous energy consumption and reduce energy losses and improve efficiency. In this thesis, an overview of the existing network structures has been made, and the applications of the intelligent network system and the world were explained. Today, in which the energy demand increases and clean and renewable energy sources are needed more and more, the smart networks operate in harmony with each other. For the city Istanbul, a sample smart grid system was designed which consist of a wind, solar and natural gas plants have been simulated in the Homer program by working with the network and in harmony with each other.