Konya ilindeki tarım makinalarının kullanım etkinliklerinin coğrafi bilgi sistemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of agricultural machinery usage efficiencies by using geographical information systems in Konya province
- Tez No: 575195
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Konya ilindeki tarım makinelerinin kullanım etkinlikleri hesaplanarak Coğrafi Bilgi Sistemleri ile değerlendirilmiştir. Tarım makinelerinin efektif iş başarıları kullanılarak etki alanları bulunmuştur. Tarım makineleri etki alanları ile ekilen/ilaçlanan/hasat edilen alanlar kıyaslanarak her ilçedeki makine/makine gruplarındaki atıl mekanizasyon kapasitesi veya ihtiyaç olan makine sayılarına ulaşılmıştır. Konya genelinde, toprak işleme ve tohum yatağı hazırlama makineleri grubunda 62 752 adet, traktörlerde 38 750 adet, bakım ve gübreleme makinelerinde 20 872 adet, zirai mücadele makinelerinde 13 354 adet, ekim makinelerinde 12 869 adet ve biçerdöverlerde 571 adet fazlalık, hasat makinelerinde ise 335 adet makineye daha ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Konya ilinde, kulaklı traktör pulluğunda 20 140 adet, kimyevi gübre dağıtma makinesinde 18 106 adet, kuyruk milinden hareketli pülverizatörde 10 574 adet atıl kapasite bulunmaktadır. İl genelinde 17 711 adet balya makinesine, 14 842 adet atomizöre, 8 403 adet pnömatik ekim makinesine, 3 231 adet katı gübre dağıtma makinesine ihtiyaç bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, usage efficiency of the agricultural machinery in Konya province was calculated and evaluated by using GIS. The influence area of agricultural machinery was found by using their effective working performance. Idle agricultural machinery status and required machinery number per district for each agricultural machinery group were found by comparing their influence area with planted/spraying/harvested areas. It was found that 62 752 pieces in soil tillage and seed bed preparation group, 38 750 pieces in agricultural tractors, 20 872 pieces in fertilizer and caring group, 13 354 piece in plant protection machinery, 12 869 pieces in sowing machinery, 571 pieces in combine harvesters were redundance through province. It was also found that 335 pieces harvesting machinery was required in the province. It was determined that 20 140 pieces mouldboard plough, 18 106 pieces chemical fertilizer broadcaster, 10 574 pto powered sprayer were idle and 17 711 pieces baling machine, 14 842 pieces atomizer, 8 403 pieces pneumatic planting machinery, 3 231 pieces solid fertilizer broadcaster were required through Konya province.