The impact of cultural references in the design of advertisements, 'A cross-cultural study on Turkish and Bahraini advertisements'
Reklamların tasarımında kültürel referansların etkisi, 'Türk ve Bahreyn reklamları üzerine kültür-arası bir inceleme'
- Tez No: 575213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünya ekonomisini ele alan küreselleşme çağında, yerel ve küresel şirketler arasındaki rekabet belirgindir. Ulusal şirketler tanıtım kampanyalarında yerel kültürün temsilinin önemine vurgu yapmaktadır ve ekonomik bir üründense yerel bir ürüne dönüştürmektedir. Turkcell ve Batelco, iki farklı ülkede bulunan iki ulusal telekomünikasyon şirketidir. Turkcell, Türkiye Cumhuriyeti'nde kurulmuştur, Batelco ise Bahreyn Krallığı'nda kurulmuştur. Türkiye kısmen Avrupa'da olsa da, bu iki ülke orta doğudaki bir coğrafi konumu paylaşmaktadır. Her ikisi de farklı bir tarihe, ekonomik, politik bir sisteme sahiptir ve alanın farklı boyutlarını kapsar, ancak aynı dine sahiptir. Araştırma, kültürünün Bahreyn ve Türk reklamları üzerindeki etkisine bir bakış açısı kazandırmayı ve iki ülke arasındaki kültürel benzerlikleri ve farklılıkları bulmayı amaçlamaktadır. Kavramların, temsillerin ve göstergelerin; benzerlik ve farklılıklarını araştırmak için nitel bir çalışma yapılmıştır. Batelco ve Turkcell'in reklamları Barthes mit teorisi çerçevesinde analiz edilip yorumlanmaktadır, daha sonra ulusal kültür için Hofstede 6 boyutlu model altında sınıflandırılmakta ve karşılaştırılmaktadır. Araştırma, her iki ülkenin de belirli değerler, özellikler ve kavramlar bakımından benzer olduğunu ve diğerlerinden farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, reklamlar aynı kavramları içerir ancak farklı şekilde oluşturulmakta ve sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the era of globalization taking over the world economy, the competition between local and global companies is manifest. The national companies emphasis on the importance of the local culture representation in the promotional campaigns and transform the product from an economic commodity to a local commodity. Turkcell and Batelco are two national telecommunication companies which are located in two different countries. Turkcell is based in the Republic of Turkey and Batelco is based in the kingdom of Bahrain. Those two countries share a geographical location in the middle east, even though Turkey is partially located in Europe. They both have a different history, economic, political system, and cover disparate area, but they follow the same religion. The research aims to give an insight into the influence of culture on Bahraini and Turkish advertisements and find cultural convergence and the divergence between both countries. A qualitative study has been conducted to explore the similarities and differences of concepts, representations, and significations. The advertisements of Batelco and Turkcell are analyzed and interpreted in the view of Barthes myth theory, then categorized the results and compared them with each other in view of Hofstede 6 dimensional model for national culture. The research deduces that both countries are similar in certain values, characteristics, and concepts and differ in others. Also, advertisements contain the same concepts but they are constructed and represented differently.