Annelerin ahlaki yargılarının 4-5 yaş çocuklarının ahlaki ve sosyal kural bilgileri ve sosyal problem çözme davranışları ile olan ilişkisinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between mothers' moral judgments and children's moral and social rule knowledge and social problem solving behaviors of 4-5 years old children
  1. Tez No: 575280
  2. Yazar: MERAL OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ABİDE GÜNGÖR AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmada annelerin ahlaki yargılarının 4-5 yaş çocuklarının ahlaki ve sosyal kural bilgileri ve sosyal problem çözme davranışları ile olan ilişkisi incelenmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ili Ümraniye ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bağımsız Anaokullarına devam eden, normal gelişim gösteren, basit seçkisiz örnekleme yöntemine göre seçilen 199 çocuk ve 199 anne oluşturmuştur. Araştırmada çocukların ve ailelerinin demografik bilgileri için ''Kişisel Bilgi Formu'' Annelerin Ahlaki yargılarını ölçmek için ''Ahlaki Yargı Testi'', Çocukların ahlaki ve sosyal kural bilgilerini ölçmek için ''Ahlaki Ve Sosyal Kural Bilgisi Testi'', çocukların sosyal problem çözme davranışlarını ölçmek için ''Wally Sosyal Problem Çözme Testi'' kullanılmıştır.Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken yaş, cinsiyet, kardeş durumu, , anne öğrenim durumu, anne çalışma durumu, baba öğrenim durumu gibi değişkenlerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H Testlerinden yararlanılmıştır.Annelerin ahlaki yargıları, çocukların ahlaki ve sosyal kural bilgisi ve 4-5 yaş çocuklarını sosyal problem çözme davranışları ile ahlaki ve sosyal kural bilgileri arasındaki ilişkiler incelenirken Spearman's korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; annelerin ahlaki yargıları ile eğitim durumları ve çalışma durumları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Annelerin ahlaki yargıları ile çocukların ahlaki ve sosyal kural bilgisi arasında ilişki olduğu, annelerin toplam ahlaki yargı puanı arttıkça, çocukların sosyal kural bilgisi ''ceza puanının''azaldığı bulunmuştur. Annelerin ahlaki yargıları ile çocukların sosyal problem çözme davranışları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır.4-5 yaş çocuklarının ahlaki ve sosyal kural bilgisi ile sosyal problem çözme davranışları arasındaki ilişkide; çocukların cinsiyetine ve yaş gruplarına göre anlamlı bir ilişki olmadığı fakat kardeş sayılarına göre anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ahlaki ve sosyal kural bilgisi ''ceza'' puanlarına göre evde 3 ve daha fazla kardeş olan çocukların ceza puan ortalamaları daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, 4-5 yaş çocuklarının ahlaki ve sosyal kural bilgisi ve sosyal problem çözme davranışları arasında ilişkinin zayıf ve aynı yönlü olduğu bulunmuştur. Çocukların ahlaki kural bilgisi ''otorite yokluğu'' puanı arttıkça sosyal problem çözme puanı artmaktadır.4-5 yaş çocuklarının ahlaki ve sosyal kural bilgisi ile sosyal problem çözme davranışları arasındaki ilişkide anne eğitim durumuna ve baba eğitim durumuna göre anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır.Fakat 4-5 yaş çocuklarının ahlaki ve sosyal kural bilgisi ile sosyal problem çözme davranışları arasındaki ilişkide anne çalışma durumuna göre anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation ship between the moral judgment of mothers and the knowledge of moral and social rules and social problem solving behaviors of 4-5 year old children were investigated.The study group consisted of 199 children with normal development selected with simple random sampling method who were enrolled in the independent kindergartens working underthe Ministry of National Education in the district of Ümraniye in Istanbul in the 2016-2017 academic year and 199 mothers.''Personal Information Form''for demographic information of children and their families, '' Moral Judgment Test''tomeasure mothers' moral judgments, 'Moral and Social Rule Test ''tomeasure children's moral and social rule knowledge, and ''Wally Social Problem Solving Test''tomeasure children's social problem solving behavior were used.As age, gender, siblingstatus, mother education status, mother working status, father education status, didn't exhibit normal distribution. Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H Tests were used.Spearman'scor relation coefficient was used toin vestigate the relation ships between mothers' moral judgment sand children's moral and social rules knowledge, andsocial problem-solvingbehaviors of childrenaged 4-5 years, and moral and social rule knowledge.As a result of the study, it was found that there was nosignificant relation ship between the mothers' moral judgment sand their educationaland working status. It was determined that there was a relationship between mothers moral jugmentsand childrens knowledge of moral and social rules.As the total moral judgement scores of the mothers increased,their childrens knowledge penalty scores of social rules decreased. There was nosignificantrel ation ship between mothers' moral judgment sand children's social problem solving behaviors. Intherelation ship between moral and social rules knowledge and social problem solving behaviors of 4-5 year old children, it was found that there was nomeaning ful relation ship according to the gender and age groups of the children but there was a significant relation ship according to the number of siblings.According to the moral and social rules knowledge penalties, the average score of children who have 3 or more siblings at home was higher.Inaddition, the relation ship between moral and social rules knowledge and social problem solving behaviors of 4-5 year old children was found to be weak and similar.Social problem solving scores in crease as children's moral rule knowledge lack of authority scoresin crease.It was found that there is nosignificant relation ship between the moral and social rules knowledge and social problem solving behaviors of children aged 4-5 years according to the education level of the mother and the education level of the father. However, it was found that there was a significant relation ship between the moral and social rules knowledge and social problem solving behaviors of 4-5 year-oldchildren according to the mother's working status.