Tipik bir korvet savaş gemisi gövde kapağının eş zamanlı mühendislik yöntemiyle montaja ve bakıma uygun tasarımı
Designs for assembly and maintenance in concurrent engineering for type of corvette warship body cover
- Tez No: 575308
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, eş zamanlı mühendislik yöntemi tekniklerinden montaja ve bakıma uygun tasarım yöntemlerinin kuralları uygulanmış tasarım uygulamaları yer almıştır. Çalışmanın amacını yeni bir ürünün tasarım sürecinde eş zamanlı mühendislik felsefesini etkili bir şekilde kullanmak ve yöntemin tekniklerinden Boothroyd & Dewhurst DFA analiz yönteminin gerektirdiği kuralları kullanarak tipik bir korvet savaş gemisi füze rampasına ait gövde kapağından çıkan egzoz gazının ve ısısının kolayca atılmasına yardımcı olacak en uygun tasarımın bulunmasına imkan sağlayan tasarımın gerçekleştirilmesini sağlamak oluşturmuştur. Bu kapsamda eş zamanlı mühendislik ile geleneksel mühendislik anlayışındaki farklar ele alınmış; detaylı bir şekilde eş zamanlı mühendisliğin tanımı, önemi, ilkeleri, yapısı, avantaj ve dezavantajları anlatılarak bu mühendislik anlayışında başarının nasıl elde edilebileceği üzerine durulmuştur. Bunun yanı sıra montaj teknolojisine giriş yapılmış, montaja uygun tasarım yöntemleri ve tekniklerinden IPA Stuttgart, Hitachi, Lucas ve Boothroyd & Dewhurst DFA montaj edilebilirlik değerlendirme yöntemleri üzerine genel bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca diğer uygulama tekniğinden bakıma uygun tasarım yönteminin de kavramı ve uygulaması hakkında bilgi verilerek tasarım kurallarından bahsedilmiştir. Yöntemin uygulaması olarak tipik bir korvet savaş gemisi gövde kapağının Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) programı kullanılarak farklı tasarımları yapılmış ve prototipleri oluşturulmuştur. Daha sonra montaj grupları üzerinde Boothroyd & Dewhurst DFA analizi uygulanarak montaj verimliliği hakkında oluşturulan tabloların değerlendirilmesi ile montaja ve bakıma en uygun tasarım gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak eş zamanlı mühendislik yöntemi tekniklerinden montaja ve bakıma dayalı tasarım yöntemlerinin uygulanması ile yapılan uygulamalarda tasarım süreçlerindeki verimliliğin arttığı; montaj zamanları, üretim ve işçilik maliyetleri ile bakım için gerekli uygulamaların ve faaliyetlerin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design applications which are applied the rules of design methods suitable design for assembly (DFA) and design for maintainability (DFMt) from concurrent engineering method techniques have been included. The purpose of the study is to use the concurrent engineering philosophy effectively in the design process of a new product and using the rules of the method required by Boothroyd & Dewhurst DFA analysis method enabling the design of the design to help the exhaust gas and heat from the body cover of typical corvette warship missile ramp, so find the most suitable design. The definition, importance and different methods of the concurrent engineering philosophy methods are discussed and results are evaluated. General information about design methods IPA Stuttgart, Hitachi, Lucas, Boothroyd & Dewhurst DFA and assembly criteria explained. Another important tool of concurrent engineering philosophy, DFMt has been studied. Finally, the different designs manufactured prototypes of the cover of a typical corvette warship were drawn CAD software, and tables were created to find the assembly efficiency by using the Boothroyd & Dewhurst DFA method. The results of the comparison of the tables created with the examines DFA method, and emphasizes the effect of design methods for validity of DFA and DFMt on the design process. As result of the implementation of the concurrent engineering applied in the design applications and it has been observed that the developments in design processes have increased, production and labor costs have decreased, assembly times and maintenance and applications have decreased.