Farklı bölgelerden toplanan Schizophyllum commune'nin bazı biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of some biological activities of Schizophyllum commune collected from different regions
  1. Tez No: 575485
  2. Yazar: YAHYA EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN DOĞAN, DOÇ. DR. ILGAZ AKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Schizophyllum commune Fr. mantarının etanol özütlerinin toplam antioksidan seviyeleri, toplam oksidan seviyeleri, oksidatif stres indeksleri, 9 farklı fungus ve bakteri üzerine antimikrobiyal aktiviteleri ve ağır metal seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. TAS, TOS ve OSI değerlerinin belirlenmesi için Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) kullanılmıştır. Antimikrobiyal aktivite testleri Staphylococcus aureus ATCC 29213, S. aureus MRSA ATCC 43300, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Acinetobacter baumannii ATCC 19606, Candida albicans ATCC 10231, C. krusei ATCC 34135 ATCC 13803 ve C. glabrata ATCC 90030 standart suşlarına karşı modifiye agar dilüsyon methodu ile belirlenmiştir. Mantar örneklerinin Cr, Cu, Mn, Fe, Ni, Cd, Pb ve Zn içerikleri atomik absorbsiyon spektrofotometresi (atomic absorption spectroscopy) (AAS) kullanılarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda 50-800 µg/mL özüt konsantrasyonlarında mikroorganizmalar üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. En yüksek TAS değeri 3.149±0.121 ile Antalya ilinden toplanan örneklerde belirlenmiştir. En yüksek TOS ve OSİ değeri ise sırasıyla 17.722±0.121 ve 0.886±0.033 olarak Kilis ilinden toplanan örneklerde belirlenmiştir. Ayrıca mantarın toplandığı bölge değiştikçe ağır metallari farklı seviyelerde biriktirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Schizophyllum commune Fr. total antioxidant levels, total oxidant levels, oxidative stress indices, antimicrobial activity on 9 different fungi and bacteria and determination of heavy metal levels were aimed.Rel Assay Diagnostics kits (TAS, TOS) were used to determine the TAS, TOS and OSI values.Antimicrobial activity tests Staphylococcus aureus ATCC 29213, S. aureus MRSA ATCC 43300, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Acinetobacter baumannii ATCC 19606, Candida albicans ATCC 10231, C. krusei ATCC 34135 ATCC 13803 and C. glabrata were determined by modified agar dilution method against ATCC 90030 standard strains.Cr, Cu, Mn, Fe, Ni, Cd, Pb and Zn contents of mushroom samples were determined by atomic absorption spectrophotometer (AAS). As a result of the studies, it has been determined that it has an effect on microorganisms at 50-800 mikrog / mL extract concentrations. The highest TAS value was determined as 3.149 ± 0.121 in the samples collected from Antalya province. The highest values of TOS and OSI were 17.722 ± 0.121 and 0.886 ± 0.033, respectively.In addition, as the region in which the fungus was collected, it was determined that heavy metals were deposited at different levels.