Örgütsel değişim sinizmi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkisinde örgütsel bağlılık ve yönetici desteğinin aracılık rolü
The mediating effects of organizational commitment and supervisor support on the relationship between organizational change cynicism and intention quitting job
- Tez No: 575501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE LEYLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel değişim sinizmi ile işten ayrılma niyeti ilişkisini araştırmaktır. Örgütsel değişim sinizmi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkisinde örgütsel bağlılık ile yönetici desteği aracılık rolünün incelenmesi de araştırmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Araştırmada değişkenler arasındaki nedensellik incelenmesi amacıyla 273 kişiden anket yöntemi ile veriler toplanmış Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda elde edilen sonuçlar açıklanmış ve uygulayıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the relationship of Organizational Change Cynicism and intention quitting job. The other aim of this study is to investigate the mediating effects of organizational commitment and supervisor support on the relationship organizational change cynicism on quitting job intention. 273 surveys were collected in order to analyze relations of casuality between variables and collected data were analyzed with Structural Equation Modeling. The results of this study are presented with suggestions to practitioners and executives.