Spor tırmanışçılarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine tabata egzerizlerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 'tabata' exercises on some physical and physiological parameters of sports climbers
  1. Tez No: 575600
  2. Yazar: NEVZAT TEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZGÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AYKORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, spor tırmanış branşı ile aktif olarak ilgilenen sporculara uygulanan, Japon bilim insanı İzumi Tabata tarafından geliştirilen ve kendi adıyla anılan Tabata Egzersiz Metodu sonrasında fiziksel değişimlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Bitlis Eren Üniversitesinde öğrenimlerine devam eden ve en az 1 yıldır spor tırmanış branşı ile uğraşan 18 kadın 14 erkek toplam 32 öğrenci ile yapılmıştır. Sporcular rastgele seçilerek iki gruba ayrılmışlardır. Her iki gruba da fiziksel ölçümler uygulandıktan sonra Tabata Antrenman Grubuna 12 hafta Tabata protokolüne göre seçilmiş egzersizler uygulanmıştır. Serbest Antrenman Grubu normal antrenman programına devam edecektir. Veriler hazırlanan kişisel bilgi formlarına fiziksel parametre ölçümleri de yazılarak kayıt altında tutulmuştur. Verilerin çözümlenmesi SPSS (ver.23.0) analiz programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklere ait aritmetik ortalama (X), standart sapma (SS), frekans (N) ve yüzde (%) değerleri alınarak, homojenlik testi yapılmıştır. Basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiş verilerin homojen dağılım göstermediği görülmüştür. Bu nedenle iki bağımsız değişkeni verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney-U Testi, iki bağımlı değişkeni olan verilerin değerlendirilmesinde de Wilcoxon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was aimed to compare the physical changes after the Tabata Exercise Method developed by the Japanese scientist İzumi Tabata and applied to the athletes who are actively interested in the sports climbing branch. The study was carried out with 32 female and 18 male 14 male students who have been studying at Bitlis Eren University and engaged in sports climbing for at least one year. Athletes were randomly selected and divided into two groups. After the physical measurements were applied to both groups, Tabata Training Group has been given exercises selected according to the Tabata protocol for 12 weeks. The Free Training Group will continue the regular training program. Data were recorded by writing physical parameter measurements to prepared personal information forms. Data were analyzed by SPSS (ver.23.0) analysis program. Arithmetic mean (X) for descriptive statistics, standard deviation (SS), frequency (N) and percentage (%) values were taken and homogeneity test was performed. The values of skewness and distortion are examined and it was observed the data showed no homogenous distribution. For this reason, the Mann Whitney-U test was used to evaluate the data with two independent variables, and the Wilcoxon test was used to evaluate the data with two dependent variables.