Sıhhiye Mecmuası'na göre ülkemizde bulaşıcı hastalıklarla mücadele (1913-1996)
The Struggle against contagious diseases in our country according to 'Sıhhıye Mecmuası'
  1. Tez No: 107878
  2. Yazar: İNCİ HOT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEBRURE DEĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2856
Özet
ÖZET Ülkemizde Cumhuriyetten önce ve Cumhuriyetin ilk yıllarında kıtlık, göç ve savaşlar nedeniyle bulaşıcı hastalıklar görülmekteydi. Bunun için sıtma, trahom, frengi, verem başta olmak üzere bu hastalıklara karşı savaş açılmıştır. 1913 yılından itibaren Dahiliye Nezareti Sıhhiye Müdüriyet-i Umûmisi tarafından yayımlanan Sıhhiye Mecmuası'nda tıbbi makaleler, yasalar, genelgeler yer almaktadır. Derginin adı 1945 yılında değiştirilip Sağlık Dergisi adıyla Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın resmi yayın organı olarak 1996 yılına kadar yayım hayatına devam etmiştir. Dergilerin tamamı taranarak ülkemizde bulaşıcı hastalıklarla yapılan mücadele ve bu mücadelenin sonuçlan incelenmiştir. Dergide 1925-1962 yıllan arasında devlete bildirilmesi zorunlu hastalıklann istatistikleri aylık olarak yayımlanmıştır. Aylık yayımlanan tablolar yıllara göre düzenlenmiştir. Dergide yer alan makaleler, yasalar ve genelgeler bulaşıcı hastalıklarla mücadelenin ciddi olarak ele alındığını göstermektedir. Mücadelede başanya ulaşılmasıyla birlikte 1960'h yıllardan sonra Sağlık Dergisinde bulaşıcı hastalıklardan daha az bahsedilmektedir. Hastalıklarla mücadelede hizmet vermek için sağlık kurumları açılmış ve personel yetiştirilmiştir. Hastaların tedavisi yapılmış, tecrit, dezenfeksiyon, serum ve aşılama gibi yöntemlerden yararlanılmıştır. Ülkemizde bulaşıcı hastalıklarla yapılan mücadele başanya ulaşmıştır. 262
Özet (Çeviri)
SUMMARY The contagious diseases appeared in our country before and trought the first years of the republic because of famine, migration and war. These diseases were struggled against as malaria,sifilis,trachoma, and tuberculosis. 1913 medical articles,circulars and laws have been taken place in the“Sıhhiye Mecmuası”that was published by the“ Dahiliye Nezareti Sıhhiye Müdüriyeti Umumisi”. The name of the review was changed to“Sağlık Dergisi”in 1945 and it continued to be published until 1996 as an official organ of the“Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı”We studied all the reviews and the conclusion of the struggle against contagious diseases in our country. İn the review published montly between 1925-1962, the statistics of contagious diseases were published as an obligation towards the Turkish state. Montly figures were prepared according to the years. The articles,circulars and laws in the review have been presented to us, the struggle against contagious diseases was very serious. However it has been a successful stuggle. After 1960 contagious diseases were rarely discussed in the“Sıhhiye Mecmuası”. Health institutions with trained personnel were established to fight these diseases. They have utilized metods such as disinfection, vaccination,serum and separation. The struggle against contagious diseases had been successful in our country. 263