Morality and ethical concerns in David Foster Wallace works
David Foster Wallace'in eserlerinde ahlaki ve etik konular
- Tez No: 575644
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
David Foster Wallace'ın eserleri ve post-postmodernizm dönemi bir bağlantı içerisindedir. Bu tezde, David Foster Wallace'ın post-postmodernizm anlamındaki eserlerinin etik ve ahlaki kaygıları açıklanmaktadır. Bu tez, Wallace'ın eserleri aracılığıyla post-postmodern anlamların etik ve ahlaki değerlerini ve tutarlılığını inceleyecektir. Yakın geçmişin bilimsel olarak kavranmasını ve Wallace'ın çalışmalarının analizini oluşturur ve geliştirir. Bu, giderek daha genişleyen bir form olarak dilin kullanımının eşsiz ve zorunlu olmasını sağlar. Wallace'ın eserleri ve depresyon figürü, post-postmodern literatürdeki ahlaki ve etik kaygılar açısından incelenmiştir. Ayrıca, post-postmodernizmin ne anlama geldiğini açıklamak için, edebiyat teorisinin önemli bir bölümünü çoklu stillerini bir araya getirmektedir. Wallace'ın çalışmalarının araştırılmasının ve post-postmodernizmin eleştirel projelerdeki çeşitlilik için kullanılmasının faydalarını göstermektedir. Bu tez, çalışmalarının ana hatlarını çıkarmakta ve küçük ve büyük metinlerin, röportajların, kurgu ve kurgusal olmayan metinlerin bir analizini sunarak Wallace'ın yazılarına bir bakış açısı getirmektedir. Bu tez çalışmasında, İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler kısa öykü koleksiyonu, ve Istakozu Düşün isimli makale koleksiyonu olan iki eseri ve Wallace'ın kariyerinin farklı dönemlerinde kaleme aldığı iki kısa öyküsü etik ve ahlak yönünden ve gelişmekte olan bir edebi ve sosyal eleştiri olarak depresyon kavramı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
David Foster Wallace's works and the period post-postmodernism display a link. The ethical and moral concerns of David Foster Wallace's works in the meaning of post-postmodernism is explained. This thesis will discover the ethical and moral values and the consistency in the meanings of post-postmodern via Wallace's works. These create and improve the analysis of Wallace's work and the scholarly comprehension of the very last history. This gives a unique and imperative use of the language of a growingly vast form. Wallace's writing and his figure of depression are analysed in terms of moral and ethical concerns in post-postmodern literature. Also, to elucidate what post-postmodern should mean, it brings together a significant part of recent literary theory in its multiple styles. It demonstrates the benefits of research of Wallace's work and the use of post-postmodernism for a diversity of critical projects. The present thesis contributes the insight into Wallace's writing by providing an outline of his work and presenting an analysis of the minor and major text, interviews, fiction and nonfiction. In this thesis, two works“Brief Interviews with Hideous Men”short story collection,“Consider the Lobster”collection of essays and two short stories that Wallace penned in different periods of his career are analysed in terms of ethics and morality and also examined the concept of depression as a developing literary and social critique.