Göç sürecinde (Kırdan - kente) kadın emeğinin değişimi: Denizli ili örneği
Change of women's labour in the migration process (Rural to urban): A case of denizli province
  1. Tez No: 575643
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇÖLGEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KUMAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Kırdan kente göç, özellikle kadının işgücü piyasasındaki konumunu değiştirebilen bir süreçtir. İlgili yazında söz konusu değişim sıklıkla ifade edilmekle birlikte araştırma sırasında göç sürecinde kadın emeğinin değişimini verilerle tespit eden bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu bağlamda çalışmanın amacı Denizli ilinde yapılan alan araştırması ile göç sürecindeki kadın emeğinin değişimini ortaya çıkarabilmektir. Çalışmanın konusu, göç sürecindeki kadın emeğinin nasıl, neden ve niçin değiştiğidir. Çalışmanın varsayımına göre, kadın emeği kırdan kente göç sürecinde değişime uğramaktadır. Çalışma, kuram ve uygulama bölümlerinden oluşmaktadır. Kuram bölümü yazın taraması yöntemine, uygulama bölümü nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi ilk bölümü kavramların açıklanmasını, ikinci bölümü kadın emeğinin iktisadi yaklaşımlara göre değerlendirilmesini kapsamaktadır. Üçüncü bölüm TÜİK İşgücü İstatistiklerine göre kadın emeğinin genel görünümünü içermektedir. Uygulama bölümünü oluşturan dördüncü bölüm; Denizli İŞKUR İl Müdürlüğü'nde 21 kişi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İl Müdürlüğü'nde 19 kişi ve Sevindik Mahallesinde 20 kişi olmak üzere toplam 60 katılımcıyla (40 kadın, 20 erkek) derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak ve yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilen bulguları ve bulguların analizini içermektedir. Alan araştırmasında kadın katılımcıların işgücü piyasası durumlarının, kır ve kentte değişim gösterdiği tespit edilmiştir: - Göçten önce ücretsiz aile işçisi olarak çalışan 36 kadının 17'si, göçten önce yevmiyeli olarak çalışan 1 kadın olmak üzere 18 kadın, göçten sonra işgücüne dahil olmayan grubuna geçerken; - Göçten önce işgücüne dahil olmayan 2 kadından birisi, göçten sonra işgücüne dahil olurken diğeri ise işgücüne dahil olmayan grubunda yer almıştır. Araştırmadan elde edilen tüm bulgulara göre çalışmanın varsayımı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural to urban migration is a process that can change women's position in the labor market. Although the mentioned change is frequently stated in the related literature, during the research, no study was found to determine the change of female labor during migration process with data. In this context, the aim of the study is to reveal the change of women's labor in the migration process through field research in Denizli. The subject of the study is to answer the questions of how, why and what for women's labor changes in the migration process. According to the supposition of the study, women's labor is changing in the migration process from rural to urban. The study consists of theory and practice sections. The theory section is based on the method of literature review; the application part is based on qualitative research methodology. The first part of the theoretical framework of the study explains the concepts whereas the second part covers the evaluation of women's labor according to economic approaches. The third section includes the general outlook of women's labor according to TSI Labor Force Statistics. The fourth section of the study consists of the findings and analyses of findings from face to face interviews using in depth interview technique with sixty participants (40 women, 20 men) from 21 individuals in Denizli Provincial Directorate of İŞKUR, 19 individuals in Provincial Directorate of Social Assistance and Solidarity Foundation and 20 individuals in Sevindik Neighborhood. In the field research, it has been found that the labor market conditions of female participants changed in rural and urban areas: - 17 women out of 36 women who worked as unpaid family workers before migration and 18 women, including one woman who worked as a casual employee before migration, were transferred to the non-labor force group after migration; - One of the two women who were not included in the labor force before migration was included in the labor force after migration and the other was in the non-labor force group. The supposition of the study has been accepted based on the findings all findings of the study.