Piyasalaşma sürecinde vergi reformu ve Kırgızistan uygulaması
- Tez No: 577253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte birçok Asya devleti bağımsızlığını ilan etti. Bu devletler özellikle ilk yıllarda kısa bir bocalama dönemi yaĢadılar. Niçin? Çünkü bu devletler yapı itibariyle tamamen merkeze bağlıydı. Merkezin kontrolü olmayınca diğer ülkeler arasındaki sosyal, ekonomik ve mali iliĢkilerde kopukluk meydana geldi. Sovyetler Birliğinin 1991 yılında dağılmasından sonra ortaya çıkan devletlerin hemen hepsinde baĢlayan siyasi değiĢim hareketleri komünist rejimlerinin tasfiye edilmesine yol açmıĢ, tasfiyenin hemen ardından birçok kanun ve benzeri düzenleme ile demokratik bir toplumsal ve ekonomik kalkınma programı uygulmaya geçirilmeye çalıĢılmıĢtır. BDT ülkelerinde Sovyetler birliğinin dağılmasından sonra ortaya çıkan ekonomilerin piyasa ekonomisine geçiĢ süreci ile baĢladığı söylenebilir. Kırgızistan Cumhuriyeti 1991 yılında bağımsızlığını kazanan ilk devletlerden biridir. Bahsini ettiğimiz bocalama dönemini çok kısa bir sürede aĢma sürecine girdiğini söyleyebiliriz. Ġlk olarak piyasa ekonomisine geçiĢ çalıĢmaları baĢlatıldı. Bu arada serbest piyasa yavaĢ yavaĢ Ģekillenmeye baĢladı. Bu dönem içinde ayrıca IMF, diğer yabancı ekonomik misyonlar ve ülkeler tarafından yapılan yardımlar da ekonominin gidiĢatına etki etti. Sonuçta tüm eksikleri ile beraber bir ekonomik tablo oluĢmuĢtu. Sovyetler Birliğinin oluĢturduğu avantajlardan bir anda mahrum kalması, ekonomik olarak zaten zayıf olan Kırgızistan Devletini daha da fakirleĢtirdi. Özellikle istihdam daralması etkili oldu. Fakat serbest ticaret yöntemiyle bireyler de ekonomiye aktif olarak katılmaya baĢladı. DeğiĢik alanda birçok Ģirket kuruldu ve bavul ticareti hızlandı. Kırgızistan'da kamuoyunun vergi sisteminin yapısı hakkında bilgi sahibi kılınması ve alınacak her türlü kararların ancak toplumsal uzlaĢma ile hayata geçirilebileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu konularda Kırgızistan devletinde büyük eksiklikler olmaktadır. Daha çok pazarlarda alıĢ-veriĢ yapan kurumlar ve kiĢiler her gün değiĢen kanunlar sonucunda karıĢıklıklar yaĢanmaktadır. Bu vergi sistemindeki sık sık yapılan değiĢiklikler Kırgızistan devletinin bağımsızlığını kazanması ile baĢlamıĢ ve hala sürmektedir. Kırgızistan Devleti iĢte böyle bir ortamda vergi reformunu baĢlattı. Ülkede ekonomik geliĢmelerin yeni ve karmaĢık olması; elbette bu çalıĢmaları zorlaĢtırıyordu. En önemlisi; bazı kanunlar yabancı ülkelere kıyasla çıkıyordu. Ama iç bünyeyle uyuĢmuyordu. Bu sebeple vergi kanunlarının sıklıkla değiĢtiğini söyleyebiliriz. Bu süreç daha yavaĢlamasına rağmen halen devam etmektedir. Kırgızistan devletinin iktisadi kalkınma ve geliĢmesi, baĢarılı bir ekonomi ve vergi sistemi için siyasal, sosyal, ekonomik ve mali değiĢimi içeren yapısal esaslara ve önerilere dayanması gerekmektedir. Bunun için istihdam düzeyinin yükseltilmesi, paranın değerinin dengede tutulması ve korunması, ödemeler dengesinin ve değiĢim oranlarının tatmin edici düzeyde olmasının sağlanması önem taĢımaktadır. Bilindiği gibi Kırgızistan bir tarım ülkesidir. Nüfusun yarıdan fazlası kırsal kesimde yaĢamakta ve GSMH' sının % 40'ını da tarım ürünleri oluĢturmaktadır. Ücretler düĢük ve iĢsizlik oranı yüksektir. Bu nedenle tarım sektörü gibi emek - yoğun sektörlere öncelik verilmelidir. Öncelikle Kırgızistan'da sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinde özel teĢebbüsün oluĢturduğu Küçük ve Orta Boy ĠĢletmelerin organizasyonları kurulmalı, bunlar için devletin teĢvikleri ve desteklerinin nelerden oluĢacağı belirlenmelidir. Kırgızistan devletinin vergi sistemindeki sorunlara yönelik önerilerden bahsedecek olursak en büyük sorunlar yasalardan, yani onların sık değiĢmesinden kaynaklanan sorunlar olmaktadır. Bunların yanında sadece yasalardan değil, sistemin çevresinden, organizasyonun yapısından, personel kalitesinden, çağdaĢ teknolojilerin yanlıĢ ve eksik kullanımından kaynaklanan sorunlar da var. Vergi yasaları Ģu anki toplumsal, ekonomik ve mali yapıya uygun olarak yapılmalıdır ki sık değiĢime uğramasın. Vergi sistemi kanunu basitleĢtirilmeli, vergi yasaları sadeleĢtirerek yeniden kodifiye edilmelidir. Son olarak Kırgızistan devletinin Vergi Sistemindeki En önemli nokta bürokrasi ve kayıt dıĢı ekonominin azaltılması böylece devlet bütçesine ödenmesi gereken bütün vergi gelirlerinin tamamen tahsil edilmesini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
After the collupse of the Soviet Union a lot of Asian countries became independent. These countries faced a lot of debt problems in the period of early years of transition due to these countries were controlled by the centralized system. Wlıen they became independent countries which their connection in economic, social, and fınance fıelds to the center were cut. The emergence of the transition from a command economy to a market economy coupled to the specifıc economic and political problems of the various former Soviet States requires special approaches to regulations, democracy, and development and special attention to be paid to the problems. Kyrgyzstan was the one of the fırst countries vvhich became independent in 1991. After this process immediately the transition program to the free market was held. We have to notice that the main effect of improvement of these countries was mainly by IMF and the other intemational organizations. Hovewer, the collapse of Russian system was the meaning of the cut of donation from the center to the countries. This cut affected negatively some drawbacks in these countries especially in Kyrgyzstan. Kyrgyzstan faced severe unemployment increasing. Ali in ali, individuals began to enter to the free market, in a lot of fields some firms were founded and trade started been improved. The other issue which has been expecting to be improved is tax system.Instability in lavy. and regulations have been leading the complaint of business people.Kyrgyzstan began to adopt to the intemational tax standart. The differences of tax system in devoloped countries led some difficulties in adoptation. The devolopment of Kyrgyzstan depends on the tough monetary policy, effective fınance system, economic and political stability, and improved tax system. In the planned economy of the Former Soviet Union, vvith this body blow to the industrial sector, agricultural production assumed the leading role in Kyrgyzstan. The most important markets for Kyrgyz agricultural products are other Central Asian countries. The Kyrgyz economy is also heavily dependent upon agriculture. in 1997, agriculture accounted for about 40 per cent of GDP. The government plans to raise revenues further through a number of measures, including the removal of a wide range of discretionary tax exemptions, simplifications and extension of VAT, and increased compliance through closer monitoring. Since independence, Kyrgyzstan has carried out a series of simultaneous reforms. The fırst reform was an economic reform, transforming the Kyrgyz economy from a planned to a market economy. The government plans to raise revenues further through a number of measures, including the removal of a wide range of discretionary tax exemptions, simplifications and extension of VAT, and increased compliance through closer monitoring. Public spending has been severely constrained by the lack of revenue generation, which in turn has had a negative impact on the level of social services.