6-20 Şubat 2023 depremleri sonrası Antakya'dan zorunlu göç ve mekân-kimlik ilişkisinin incelenmesi
An examination of forced migration and the social space-identity relationship in Antakya after the February 6-20, 2023 earthquakes
  1. Tez No: 962182
  2. Yazar: HEDİYE İLAYDA KİPALEV TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLBEY DÖLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, 6–20 Şubat 2023 tarihlerinde meydana gelen depremler sonrasında Antakya'dan zorunlu olarak göç eden bireylerin mekânla kurdukları ilişkilerde ve kimlik yapılarında meydana gelen dönüşümleri sosyolojik bir perspektifle incelemektedir. Depremler yalnızca fiziksel yıkıma değil, aynı zamanda Antakya'nın sosyal ve kültürel dokusunun sarsılmasına yol açmış; yaşam alanlarının kaybı göçü zorunlu hale getirmiştir. Bu süreç, bireylerin gündelik yaşam pratiklerini, yeni yerleşim alanlarındaki mekân deneyimlerini ve kimlik inşa süreçlerini doğrudan etkilemiştir. Bu bağlamda tez, afet sonrası göçün ardından bireylerin mekânsal aidiyetlerini ve gündelik yaşamlarını nasıl yeniden kurduklarını; bu yeniden kurulumun kimliklerini koruma ya da yeniden inşa etme süreçleriyle nasıl iç içe geçtiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yönteme dayalı hazırlanmış; Kasım 2024 – Nisan 2025 tarihleri arasında farklı şehirlerde yaşayan 26 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler ve katılımlı gözlemler gerçekleştirilmiştir. Tematik analiz yöntemiyle değerlendirilen bu veriler aracılığıyla, bireylerin göç öncesi ve sonrası yaşam öyküleri, mekânsal deneyimleri, gündelik yaşam pratikleri ve kimlik algılarındaki dönüşüm detaylı biçimde incelenmiştir. Kuramsal çerçevede çalışma, Everett Lee'nin itme-çekme modeli, sosyal ağ kuramı ve Henri Lefebvre'in mekânın toplumsal üretimi yaklaşımını temel almıştır. Lee'nin modeli, göç kararlarını itici (fiziksel yıkım, hizmetlerin çöküşü, ekonomik güvencesizlik) ve çekici (iş olanakları, eğitim, refah beklentileri) faktörler üzerinden açıklama imkânı sunmuştur. Sosyal ağ kuramı, göç edilen yerin seçiminde sosyal bağların (akraba, komşu, hemşehri) belirleyici rolünü vurgulamıştır. Lefebvre'in yaklaşımı ise mekânı sadece fiziksel bir yer olarak değil, aidiyetin ve kimliğin üretildiği toplumsal bir yapı olarak değerlendirerek göçmenlerin yeni mekânlarla kurdukları ilişkileri anlamayı mümkün kılmıştır. Bununla birlikte, bu kuramsal yaklaşımlar kimi zaman zorunlu göçün duygusal derinliğini ve bireysel çatışmalarını anlamakta yetersiz kalmıştır. Bu nedenle, bazı soruların yanıtları yalnızca kuramsal çerçevelerde değil; Antakya'ya duyulan derin mekânsal aidiyet ve yitirilen yaşam alanlarına bağlı duygusal bağlarla kavranabilmiştir. Sonuç olarak, bu tez, afet sonrası zorunlu göçün mekân, kimlik ve aidiyet ekseninde çok katmanlı bir dönüşüm süreci olduğunu ortaya koymakta; göç sosyolojisine güncel ve saha temelli bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Gelecek araştırmalarda farklı toplumsal grupların deneyimlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi, uzun vadeli etkilerin izlenmesi ve bireylerin dönüş ya da kalma kararlarının zamanla nasıl şekillendiğinin ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines, from a sociological perspective, the transformations in spatial relationships and identity structures among individuals who were forced to migrate from Antakya following the earthquakes that occurred between February 6 and 20, 2023. The earthquakes not only caused physical destruction but also disrupted Antakya's social and cultural fabric, making displacement an inevitable outcome due to the loss of living spaces. This process directly affected individuals' daily practices, spatial experiences in new settlements, and identity construction processes. In this context, the study aims to reveal how, after the disaster-induced migration, individuals reconstruct their sense of spatial belonging and daily lives, and how this reconstruction is intertwined with efforts to preserve or rebuild their identities. The research adopts a qualitative methodology, involving in-depth interviews and participant observations conducted with 26 individuals residing in various cities between November 2024 and April 2025. Through thematic analysis, the study investigates the participants' pre- and post-migration life narratives, spatial memories, everyday practices, and shifts in their perceptions of identity in detail. The theoretical framework is grounded in Everett Lee's push-pull model, social network theory, and Henri Lefebvre's theory of the social production of space. Lee's model provides a lens to explain migration decisions through push factors (physical destruction, collapse of services, economic insecurity) and pull factors (job opportunities, education, welfare prospects). Social network theory highlights the decisive role of social ties (relatives, neighbors, fellow townspeople) in determining the destination of migration. Lefebvre's approach, which conceptualizes space not merely as a physical location but as a socially produced structure where belonging and identity are formed, allows for a deeper understanding of how migrants relate to new spaces. However, these theoretical approaches sometimes fall short in capturing the emotional depth and individual conflicts inherent in forced migration. This migration represents not only a relocation but also the destruction of a city, a memory, and a sense of belonging. Therefore, some questions can be understood not solely through theoretical lenses, but through the profound spatial attachment to Antakya and the emotional bonds tied to lost living environments. In conclusion, this thesis reveals that post-disaster forced migration entails a multilayered transformation process centered on space, identity, and belonging, offering a timely and field-based contribution to the sociology of migration. Future research is encouraged to explore comparative experiences of different social groups, monitor long-term impacts, and examine how decisions to return or stay evolve over time.