Kemal Tahir'in romanlarında eğitim
Education in Kemal Tahir's novels
- Tez No: 575722
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kemal Tahir (1910-1973) düşünceleri ve ortaya attığı tezleriyle büyük tartışmalar yaratmış bir yazardır. Eserlerinin temelinde Türk insanının cevherini arayan Kemal Tahir bu nedenle Türk tarihine yönelir. Toplumun sorunlarına tarihten çözümler arar. Çünkü topluma faydalı olmanın yolunun toplumu tanımaktan geçtiğini düşünür. Yaşadığı dönemin siyasi olaylarına, sosyal ve kültürel problemlerine romanlarında değinen Kemal Tahir, Türk insanına romanlarında gerçekçi bir yaklaşımla yer verir. Çalışmada ilk olarak bireyin eğitimi ve toplumun eğitiminden hareketle Kemal Tahir'in romanlarında yer alan eğitim olgusu incelenmiştir. Eğitimi daha ayrıntılı araştırmak için romanlar“köy romanları”,“hapishane romanları”ve“tarihi romanlar”olarak tasnif edilmiştir. İkinci olarak ise geleneksel eğitim kurumlarının işlevleri ve eğitimde meydana gelen değişimlerin Kemal Tahir'in romanlarına yansıması incelenmiştir. Eğitim dünyasında meydana gelen değişimler ve geleneksel eğitim kurumları birer ölçüt olarak değerlendirilerek, Kemal Tahir'in bu konudaki düşünceleri romanları aracılığıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın problem durumu, Kemal Tahir'in eğitime yönelik görüşlerinin romanlarına yansımasının tespit edilmesidir. Çalışmanın evrenini Kemal Tahir'in“Sağırdere, Körduman, Rahmet Yolları Kesti, Bozkırdaki Çekirdek, Yediçınar Yaylası, Köyün Kamburu, Büyük Mal, Karılar Koğuşu, Kelleci Memet, Namuscular, Damağası, Esir Şehrin İnsanları, Esir Şehrin Mahpusu, Yol Ayrımı, Hür Şehrin İnsanları, Bir Mülkiyet Kalesi, Yorgun Savaşçı, Kurt Kanunu, Devlet Ana”isimli on dokuz roman oluşturur. Romanlar eğitim yönünden incelenerek eğitimin Kemal Tahir'in romanlarına nasıl yansıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kemal Tahir (1910-1973) is a writer who created great controversy with his thoughts and theses. Kemal Tahir, looking for the ore of Turkish people at the basis of his works, therefore turns to Turkish history. Looks for solutions to the problems of society from history. Because he thinks that the way to benefit the society is to get to know the society. Kemal Tahir touches upon the political events and social and cultural problems of his time in his novels and gives Turkish people a realistic approach in his novels. In this study, first of all, the cases of education in the novels of Kemal Tahir is examined based on the education of the individual and the education of the society. In order to explore the education in more detail, the novels were classified as“village novels”,“prison novels”and“historical novels”. Secondly, the functions of traditional educational institutions and the reflections of changes in education on Kemal Tahir's novels were examined. Changes in the world of education and traditional educational institutions were evaluated as criteria and Kemal Tahir's thoughts on this subject were tried to be determined through his novels.The problem situation of the study is to determine the reflection of Kemal Tahir's views on education to his novels. The universe of the study consist Kemal Tahir's nineteen novels named“Sağırdere, Körduman, Rahmet Yolları Kesti, Bozkırdaki Çekirdek, Yediçınar Yaylası, Köyün Kamburu, Büyük Mal, Karılar Koğuşu, Kelleci Memet, Namuscular, Damağası, Esir Şehrin İnsanları, Esir Şehrin Mahpusu, Yol Ayrımı, Hür Şehrin İnsanları, Bir Mülkiyet Kalesi, Yorgun Savaşçı, Kurt Kanunu, Devlet Ana”. By examining the novels in terms of education, it was determined how education was reflected in the novels of Kemal Tahir and Kemal Tahir's critiques and suggestions about education were tried to be understood.