A study of self-deceptive narration of trauma in Kazuo Ishiguro's A Pale View of the Hills and Julian Barnes's The Sense of an Ending
Kazuo Ishiguro'nun Uzak Tepeler ve Julian Barnes'ın Bir Son Duygusu romanlarında kendinin kandıran travmatik anlatıcı
  1. Tez No: 575753
  2. Yazar: ÖMERCAN TÜM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİLA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Var olan çalışma Kazuo Ishiguro'nun Uzak Tepeler (1984) ve Julian Barnes'ın Bir Son Duygusu (2011) romanlarını güvenilmez anlatıcı kavramını ele alarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. İki yazarın da eserlerinde kullandığı anlatıcılar, anlatımları sırasında kasten yaptıkları hatalar sonucu öykülerin okuyucular tarafından farklı şekillerde yorumlanmasına olanak sağlar. Çalışmanın amacı, güvenilmez anlatıcı kavramının geleneksel anlayıştan uzaklaşıp Sigmund Freud'un psikanaliz çalışmalarının sonucuyla gelişmesini göstermektir. Çalışma, güvenilmez anlatıcıların olayların akışını değiştirmesindeki sebeplerin geçmişlerinde yaşadığı kötü deneyimler sonucu savunma mekanizmasının ortaya çıkardığı bir durum olabileceğini savunmaktadır. Çalışma, Kazuo Ishiguro'nun Uzak Tepeler (2005) ve Julian Barnes'ın Bir Son Duygusu (2011) romanlarında kullanılan anlatıcı tekniğinin savunma mekanizmasının bir sonucu olan kendini kandırma kavramıyla birlikte analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
The current body of work studies Kazuo Ishiguro's A Pale View of the Hills (1984) and Julian Barnes's The Sense of an Ending (2011) with reference to the concept of unreliable narrator. Both writers' choice of narrator allows the reader to interpret the stories from multiple perspectives, due to the intentional misguide throughout their narratives. The purpose of this study is discovering the roots of unreliable narrator moving from a traditional sense and showing its development with Sigmund Freud's psychoanalytic concepts. The thesis suggests that there are many underlying factors for narrating alternative stories, which may be the result of traumatic experiences. The alternative story or the altered version of the narrative suggested in this thesis could be interpreted as use of self-defense in order to survive. This study will analyse the narrative techniques employed in Kazuo Ishiguro's A Pale View of the Hills (1984) and Julian Barnes's The Sense of an Ending (2011) to detect self-deception as a defense mechanism to deal with traumatic experiences.