Berkun Oya'nın Güzel Şeyler Bizim Tarafta ve Şangın Duası isimli tiyatro oyunlarının gösterge bilimsel analizi
Berkun Oya's Güzel Şeyler Bizim Tarafta and Yangın Duası named theater games semiological analysis
  1. Tez No: 575754
  2. Yazar: SAVAŞ ECEVİT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERBİL GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma temel olarak iki aşamada ele alınmıştır. Birinci bölümde, göstergebilimin tanımı, kullanılan çözümleme yöntemleri incelenmiş, bu inceleme doğrultusunda tiyatro ve göstergebilim arasındaki bağlantı ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında ise; son dönem oyun yazarlarından biri olan Berkun Oya'nın, kişiliği ve sanata bakış açısı ortaya konulmuş, bu çerçeve gözetilerek yazarın Güzel Şeyler Bizim Tarafta ve Yangın Duası oyunlarının göstergebilimsel çözümlemesi yapılmıştır. Sonuç kısmında ise, kendi tiyatro kimliğini yaratma yolunda her türlü yenilikçi arayışlara ihtiyacı olduğunu düşündüğüm Türk Tiyatrosunun, var olanı taklit ederek değil, her zaman yapılmamışı yapmaya çalışan ve yeniden yana olan yazarlar sayesinde bu amacına ulaşabileceği gerçeğinin altı çizilerek, göstergebilimsel analizin bu süreçteki önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been basically investigated in teo stages.In the first part,the definition of semiology and the methods of analysis which is used have been researched. According to this examination, the connection between theatre and semiology has been produced. Durning the second phase of the study, the personality and the perspektive on the art of Berkin Oya.Who is one of the recent dramatists, have been reveled. The plays of the dramatists“Güzel Şeyler Bizim Tarafta”and“Yangın Duası”have been analysed in semiological way provider both personality and artistic perspective. In the end phase, I think that the Turkish Theatre need to all kinds of innovator ways of searching by create on its own identity. The Turkish Theatre shouldun't imitate what is already ed. ist It always has to do what is undone and this purpose could be accomplished through the dramatists who line up with the new style in theatre. It is mentioned about the importance of semiological analysis during this process.