Anger in psychotherapy practices: A discourse analysis
Psikoterapide öfke: Bir söylem analizi
  1. Tez No: 575755
  2. Yazar: AHMET EVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı toplumsal inşacılık açısından psikoterapi bağlamında öfke kuruluşlarını incelemektir. Duygu konusundaki hakim eğilimin aksine öfke, tarih boyunca sosyal bağlar bağlamında insanlar tarafından inşa edilen ve yeniden inşa edilen bir duygu olarak alınmıştır. Psikoterapide öfkenin söylemsel organizasyonunu çalışmak amacıyla sosyal inşacılık bakış açısına uygun olarak psikoterapi görüşmelerinin transkripsiyonlarına söylem analizi uygulanmıştır. Elde edilen yedi seans, ilgili söylemleri belirlemek amacıyla kodlanmış ve analiz edilmiş; söylemler, özne pozisyonları ve söylemsel stratejiler belirlenmiştir. Stratejiler, mesafelenme, suçlama, alternatif üretme, öyküleme ve karşılaştırma olarak belirlenmiştir. Özne pozisyonları tahammül eden/edilen, değerlendiren/değerlendirilen, becerikli/becerikli olmayan, teslimiyetçi, hayal kırıklığına uğramış ve yanlış anlaşılan özne olarak belirlenmiştir. Ortaya çıkan söylemler ise genel duygu söylemi, sosyal tehdit olarak öfke, öfke ve kontrol, öfkeyi dışa vurma ihtiyacı, adaletsizlik ve anlamsızlıktır. Analiz ve sonuçları ilgili alanyazının da katkılarıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current thesis is to explore the constructions of anger in the context of psychotherapy from a social constructionist perspective. In contrast to the mainstream understanding of emotions, anger is treated as an emotion which is constructed and reconstructed by the speakers in the context of social bonds throughout human history. Being compatible with this perspective, discourse analysis is conducted to the transcriptions of psychotherapy sessions in order to explore discursive organization of anger in psychotherapy. Seven sessions were obtained, transcribed and coded for identifying relevant discourses, subject positions and discursive strategies used in psychotherapy. Identified strategies include distancing, blaming, generating alternatives, narrating, and comparison. Subject positions created by the speakers are tolerated/tolerating, evaluated/evaluating, capable/incapable, yielding, frustrated, and misunderstood subjects. Several discourse that are constructed during anger talk consists of general emotion discourses, anger as social threat, anger and control, the need to express anger, injustice, and nonsensicality. Implications of and conclusion from analysis is discussed in association with relevant literature.