Otomotiv teknolojisindeki gelişmeler
Developments of the automotive technology
  1. Tez No: 57593
  2. Yazar: MURAT AHLATÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, otomobilleri daha az yakıt harcayan, yolculara daha güvenli bir yolculuk sağlayan, daha konforlu seyahat edilebilen ve bunların yanı sıra çevreye daha az zararlı hale getirmek için geliştirilen teknolojiler incelenmiş, sistemlerin çalışma prensipleri şema ve diyagramlarla anlatılmaya çalışılmıştır. Bu teknolojilerin hızlı bir şekilde gelişmesinden dolayı tezin hazırlanmasında bu gelişmelerin takip edilebilmesi için kaynak olarak genelde yerli ve yabancı aylık ve haftalık sektör dergilerinden yararlanılmıştır. Birinci bölümde, aerodinamik yapı, hafif malzeme kullanımı, yuvarlanma direncinin azaltılması gibi taşıtın konstrüktif yapısındaki gelişmeler ele alınmıştır. İkinci bölümde, taşıtların çevreye verdikleri hasarların azaltılması yönünde olan gelişmeler sunulmuştur. Emisyonların azaltılmasına yönelik olarak egsos gazlarının filtre edilmesi, değişik yakıtların ve güç kaynaklarının taşıtlarda kullanılması örneklerle incelenmiştir. Üçüncü bölümde, artan taşıt hızlarına paralel olarak sürücü ve yolcuların güvenliğinin artırılması için geliştirilen pasif ve aktif güvenlik sistemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, taşıt konforuna yönelik olan süspansiyon sitemleri incelenmiş ayrıca ergonomi konusuna da değinilmişttir. Beşinci bölümde, motorun performansını artırmaya yönelik olarak yapılan aşın doldurma ve supap sayısının artırılmasının nedenleri karşılaştırmalı olarak verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
" This article is a report on developing technologies that make a passenger car morc cconomic, more sücurc, morc comibrlablc and havc cnvironmcntaî conccm. Usuaîîy for literatüre, sector magazines and pubîications were used to follovv the changing of the technologies. The principies of the systems were explained with diagrams and pictures. in this work, development of the automotive technology has been examined in five main headings. 1-Economy ; due to reducing aerodynamic of the body, weight saving and reducing rolling resistance. 2-Environmcnlaî conccm; dcurcasing of ihc cmission by using altemative foel and energ>- resource and recycling. 3-Safety; active safety (ABS, anti-blocktng s>'stems,TCS,traction control sj^stem) and passtve safety (Air bags, safety belts, crash xones exp.) 4-Comfort; suspension systems and ergonomic design 5-Performance; forced aspiration, multi-valve technologies.