Sağlık yönetimi alanında eğitim alan öğrencilerin yaratıcı kişilik özelliklerinin girişimcilik eğilimleri üzerine etkisinin incelenmesi
To examine the effect of creative personality traits on entrepreneurial tendency of undergraduate students in health management education
- Tez No: 575939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU ZEKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel üniversitelerin sağlık yönetimi bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin yaratıcı kişilik özelliklerinin girişimcilik eğilimi üzerine etkileri incelemektir. Araştırma modelinde bağımlı (girişimcilik eğilimi) ve bağımsız (yaratıcı kişilik özellikleri ve alt boyutları olan amaç yönelimlilik, içsel motivasyon, kendine güven ve risk alma) iki temel değişken bulunmaktadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilindeki sağlık yönetimi bölümünü bulunduran 22 üniversitede, 3932 lisans eğitimi alan öğrencilerden oluşmaktadır. Örneklem büyüklüğü, olasılıklı örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Örneklem miktarları %95 güven aralığında en az 351 öğrenciye yapılması gerektiği hesaplanmıştır. Araştırmada veri toplamada Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği ve Girişimcilik Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizlerini yapmak için SPSS 24.0 kullanılmıştır. SPSS üzerinden tanımlayıcı istatistikler dışında Ki-Kare, T Testi, Anova, Korelasyon, analizleri yapılmıştır. Öğrencilerin yaratıcı kişilik özellikleri ile mesleki alan tercihi, kendini girişimci olarak görme durumlarına göre farklılaşmakta, diğer demografik durumlara göre ise farklılaşmamaktadır. Öğrencilerin girişimcilik eğilimi cinsiyet, kendine ait iş fikrinin olma durumu, ailede iş yerine sahip olma durumlarına göre farklılaşmakta, diğer demografik değişkenlere göre ise farklılaşmamaktadır. Sonuç olarak yaratıcı kişilik özelliği ile girişimcilik eğilimi arasında bir ilişki vardır, yaratıcı kişilik özellikleri girişimcilik eğilimini etkilemektedir. Yaratıcı kişilik özellikleri girişimciliği pozitif yönde zayıf düzeyde etkilemektedir. Çalışma sonucunda, bulgulara göre uygulayıcı ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of creative personality traits on entrepreneurship tendency students studying in health management departments of public and private universities operating in Istanbul. In the research model, there are two main variables that are dependent (entrepreneurship tendency) and independent (goal orientation, intrinsic motivation, self-confidence and risk-taking with creative personality traits and sub-dimensions). The population of the study consists of 3932 undergraduate students at 22 universities, which have a health management department in Istanbul. The sample size was determined by stratified sampling method. It was calculated that the sample amounts should be made to at least 351 students with 95% confidence interval. Creative Personality Traits Scale and Entrepreneurship Tendency Scale were used to collect data. SPSS 24.0 was used to analyze the data. In addition to the descriptive statistics, Chi-Square, T-Test, Anova, Correlation analyzes were performed through SPSS. Students' creative personality traits and occupational field preferences differ according to their status as entrepreneurs, and not differ according to other demographic situations. The entrepreneurship tendency of the students differs according to gender, the status of having their own business idea, having a work place in the family, and does not differ according to other demographic variables. As a result, there is a relationship between creative personality trait and entrepreneurship tendency, creative personality traits affect entrepreneurship tendency. Creative personality traits affect entrepreneurship positively at a low level. At the end of the study, suggestions were made to practitioners and researchers according to the findings.