Özel eğitim öğretmenlerinin lisans düzeyinde aldıkları 'Resim-iş öğretimi' dersine bakışları
Special education teachers' evaluations of undergraduate visual arts classes
  1. Tez No: 757518
  2. Yazar: BAHAR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR SOĞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Görsel sanatlar eğitimi çocuğun her yönden gelişmesini sağlayan önemli bir alandır. Genel ve özel eğitim programlarında yer alan görsel sanatlar eğitimi; bireyin hayal gücünü görsel ve uzamsal zekâ alanını beslemeyi, geliştirmeyi, estetik kaygının farkındalığını sağlamayı ve günlük hayatın değerlerini göstermeyi amaçlar. Bu nedenle görsel sanatlar eğitiminin özel eğitim gerektiren bireyler dahil olmak üzere farklı düzeyde gelişim gösteren bireyler için hayati bir öneme sahip olduğu söylenebilir. Özel eğitim okullarında görsel sanatlar dersini 1. kademede özel eğitim sınıf öğretmenleri yürütmektedir. Özel eğitim sınıf öğretmenleri bu dersi nasıl yürüteceklerini lisans öğrenim programında yer alan resim-iş öğretimi dersinde öğrenmektedir. Özel eğitim sınıf öğretmenlerinin bu derste öğrendiklerini mesleki hayatlarında nasıl uygulamaya yansıttıkları araştırma sorusunu oluşturmuştur. Buradan hareketle, her iki alanda da lisans öğrenimini tamamlayan araştırmacı, araştırmada özel eğitim okulları I. kademede görev yapmakta olan özel eğitim öğretmenlerinin lisans öğretiminde ders olarak verilen resim-iş öğretimi dersinin öğretmenlik sürecine nasıl yansıttıklarını öğrenmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda farklı üniversitelerden mezun olmuş birinci kademe özel eğitim okulu ve ilkokul düzeyinde özel alt sınıflarda görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde elde edilen bulgular tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada I. kademe eğitimde görsel sanatlar dersinin zorunlu olarak özel eğitim öğretmenlerince verilmesinin öğretmenlerin kendilerini bu alanda yetersiz görmelerine neden olduğu ve bu yetersizliğin lisans öğretiminde aldıkları resim iş dersinden kaynaklandığını düşündükleri bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Visual arts education is an important field that support the development of the child across every aspect. Visual arts education studied in general and special education programs aims to enhance and develop the visual - spatial intelligence of imagination, to raise aesthetic sense and to show the values of daily life. For this reason, visual arts is vital for individuals who develop at different levels, including individuals who require special education. In special education schools, special education classroom teachers teaches the visual arts course at the 1st level. Special education classroom teachers learn how to conduct this course in the undergraduate education program. The research question is how special education classroom teachers applied what they learned from the undergraduate period in their professional lives. From this point, the researcher, who completed her undergraduate education in both fields, aims to learn how the special education teachers working in the first level of special education schools reflect undergraduate knowledge related to the painting-craft teaching to the teaching process currently. In this context, semi-structured interviews were conducted with special education teachers who graduated from different universities and work in special classes at primary school level. The findings were analyzed with the descriptive analysis method. Findings show that compulsory teaching of visual arts by special education teachers in the first level education causes the teachers to consider themselves inadequate in this field, and they think that this inadequacy is due to undergraduate visual art education.