Farklı yöntemlerle üretilen palet bağlama malzemelerinin dayanım karakteristiklerinin araştırılması
Investigation of resistance characteristics of pallet binding materials produced by different methods
- Tez No: 576070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ MORALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Endüstriyel alanda palet bağlamada kullanılan liftli çemberler yüksek mukavemetli polyester ipliklerin tutkal ile kaplanmasıyla üretilmektedir. Bu tezde dişli pompa ile laminasyon, ekstrüder ile laminasyon, daldırma tankı ile laminasyon yöntemleriyle farklı tutkallar kullanılarak üretimler yapılmıştır. Üretimi yapılan çemberler çekme test cihazında testleri yapılarak karşılaştırılmıştır. En iyi özelliklere sahip çember ve uygun üretim yöntemi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fiber strap used in the industrial field of pallet bonding are produced by glueing the high-strength polyester yarns with glue. In this thesis, lamination with extruded pump, lamination with extruder, lamination with immersion tank and different adhesives were used. The circles produced were tested in tensile test device and compared. Circular and suitable production methods with the best properties were determined.