Yapı sektöründeki işverenlerin iş sağlığı ve güvenliğine bakış açısının incelenmesi
Examination of the perspective of employers occupational health and safety in the construction sector
  1. Tez No: 576090
  2. Yazar: NİL ELDİLEYMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA SAVAŞ AYBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma da, yapı sektöründeki işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına olan istekleri, çalışanlarının iş güvenliğine ve sağlığına verdikleri önemin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapı sektöründeki 50 işverenle araştırma yapılmıştır. Araştırma yapılırken işverenlere 22 soruluk anket uygulanmıştır. Anket soruları hazırlanırken genelde yapı sektöründe yaşanan iş kazaları dikkate alınmıştır. Yapılan görüşmelerde doldurulan anket formları microsoft excel programına girildikten sonra ibm spss 23.0 versiyonuna aktarılmış ve çalışmanın bundan sonraki kısmı ibmspss 23.0 versiyonu ile tamamlanmıştır. Söz konusu soruların frekans analizi yapılıp, frekans analizi sonuçları grafikler ile görselleştirilmiştir. Çalışmada yer alan 5'likert tipte oluşturulan inşaat seköründe meydana gelen kaza sebeplerinin önem derecesi ile ilgili soruda ise frekans analizleri ile birlikte ortalama ve standart sapma değerleri de incelenmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda imalat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği alanında işverenlerin genelinin iş sağlığı ve güvenliğine olumlu olarak baktığı fakat maddi olarak engellendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the view of the construction industry employers' to occupational health and safety and the importance of occupational health and safety giving for their workers. The research was made with fifty construction industry employers. The research method is a survey which has twenty two questions and those questions are prepared on work accidents occurring in construction industry. The survey answers are firstly entered in Microsoft Excel, then posted to IBM SPSS ver. 23.0. The Frequency Analysis of the answers are made in IBM SPSS ver. 23.0 and graphic results shown. The questions which aim to understand of the importance level of accidents where happen in construction industry are in 5 point likert scale. Their frequency analyses, mean scores and standard deviations are also examined and commented. As a result, this research shows us that large number of manufacturing sector employers have a positive view to occupational health and safety, however because of the economical reasons they do not perform it as it should be.