Improving the socio-cultural and environmental gain of dead and stricken area:'Piazza Marconi Environmental Restoration Project'
Tahrip olmuş ve işlevini yitirmiş alanların sosyokültürel ve çevresel kazanımının geliştirilmesi: 'Piazza Marconi Çevresel Restorasyon Projesi'
- Tez No: 576091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR BAŞER KALYONCUOĞLU, PROF. DR. ANDREA BUONDONNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada Caserta iline bağlı Aversa ilçesinde bulunan Piazza Marconi ele alınmıştır. Normanların İtalya'ya gelmeleriyle hakimiyet kurmak için 1030 da Aversa kontluğu olarakilan ettikleri çok önemli bir kimliğinin olduğu zamanlardan, bugün sadece bu bölgede yaşayan insanlar tarafından bile adı unutulan ve zaman içinde bir pazar meydanı haline getirilen bir alandır.Bu çalışma, Piazza Marconi'nin mevcut durumunun belgelenmesi, alandaki bozulmaların ve çevresel eksikliklerini belirleyerek saptanmasıyla çevreye tekrardan geri kazandırılması ve geliştirilmesini amaçlamıştır. Yanlış kullanım ve kullanıcı tahribatından ötürü yıllar içinde değerini kaybetmiş olan Piazza Marconi özgün işlevini koruyamamıştır. Bu yüzden bir çevresel yenileme proje önerisi hazırlanmıştır. Tezin ilk bölümünde, çalışmanın amacı ve kullanılan yöntemler açıklanmıştır. İkinci bölümde alanın bulunduğu Aversa'nın sosyal karakteristikleri, ekolojik karakteristikleri ve mekansal karakteristikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde önceki bölümden elde edilen verilerle öncelikler belirlenmiş ve tasarlanan restorasyon önerisi detaylandırılmış ve ele alınmıştır. Dördüncü bölümde projede kullanılacak olan materyaller koşullu planlama yaklaşımı ile ele alınmış ve sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Piazza Marconi in the Aversa Town in the Caserta Province is addressed. Piazza Marconi, an area that had an important urban identity in 1030 when the Normans had declared as the County of Aversa to establish dominance in Italy, is now forgotten even by the ones living in the area and that has become an ordinary marketplace. This study, the documentation of the present status of Piazza Marconi aims at identifying the deteriorations and environmental deficiencies in the area, and improving and bringing the area to the environment. Piazza Marconi could not preserve its original function due to misuse and loss of value for the users. Thus, an environmental restoration project proposal is prepared. In the first chapter the thesis the objectives of the thesis and the methods used to obtain these outcomes are explained. The second chapter addresses the social, ecological and spatial characteristics of Aversa that contained the area. In the third chapter, the priorities determined using the data obtained in the previous chapter, the anticipated restoration proposal is elaborated, and addressed. In the fourth chapter, the materials to be used in the project are discussed with conditional planning approach and they are concluded.