With or without you: the shift in discourses of identity in the EU-Turkey relationship
Ne senle, ne de sensiz: Türkiye-AB ilişkilerinde kimlik söylemlerindeki değişimler
- Tez No: 576097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM AYDIN DÜZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye-AB ilişkilerinin uzun tarihi Türkiye'ye 2005 yılında adaylık yolu açsa da, Türkiye hala aday ülke olarak yoluna devam etmektedir. İkili arasındaki durağan ilişki 2013 sonrasında üyelikten daha çok stratejik partnerliğin öne çıkarılmasına yol açmış ve literatürde kimlik çalışmalarına daha az yer verilmiştir. Bu boşluğu doldurmak üzere bu çalışma, AB'nin Türkiye'ye olan kimlik temelli yaklaşımlarını 2013-2016 arası dönemde, sosyal inşacı perspektiften söylevsel-tarihsel eleştirel söylev analizi (ESA) metoduyla açıklamayı amaçlamaktadır. 1999-2013 arası literatürden faydalanarak, ilişkilerdeki belli kırılma noktaları, Avrupalılığın ve Türklüğün hangi temalar üzerinden inşa edildiğine bakılarak incelenebilir. Gezi Parkı protestoları ve yolsuzluk soruşturmaları sebebiyle 2013 yılı büyük bir kırılma noktası olarak alındığında, AB nezdinde Türkiye'nin demokratik durumu hakkında endişelerin arttığını ve kimlik söylevlerinin değiştiğini Türkiye hakkında yapılan 18 Avrupa Parlamentosu oturumu üzerinden çıkarmak ve Avrupa Parlamentosu'nun AB'nin genişleme politikasında önemli bir aktör olduğunu belirtmek mümkündür. Analiz sonucunda, 2013 öncesinde Türkiye'nin AB'nin coğrafi, kültürel, tarihsel, dinsel ve medeniyetsel öteki olarak görüldüğü ortaya çıkmıştır. Ek olarak Türkiye, AB üyeliğine aday ancak demokratik ve sınırsal problemler yaşayan bir ülke olarak tanımlanmıştır. 2013 ve 2016 yılları arasında, Türkiye, çoğunlukla AB'nin demokratik olmayan öteki olarak görülmüş, dini, medeniyetsel ve coğrafi söylemler de hala varlığını sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
The long history of EU-Turkey relations paved Turkey's path towards membership in 2005, though she is still a candidate country. After 2013, the stagnated relationship between the two increased the emphasis on strategic partnership more than membership, while less emphasis was given to ideational factors in the literature. In addition, the role of ideational factors in the EU's enlargement policy remains understudied. To contribute to the literature, this study aims to explain the shift in discourses of identity through a discourse-historical analysis (DHA) of the EU's identity-based approaches towards Turkey between 2013 and 2016 based on the social constructivist theory. Guided by the literature between 1999 and 2013, this thesis observes the themes through which Europeanness and Turkishness were constructed as a result of certain milestones in the relations. Taking 2013 as a major milestone because of the Gezi Park Protests and corruption investigations in Turkey which increased the EU's concerns on Turkey's democratic status, it is possible to observe the shifts in discourses of identity by analyzing 18 parliamentary debates on Turkey in the European Parliament which is a strong influencer in the EU's enlargement policy. The analysis shows that Turkey was perceived as the EU's geographical, cultural, historical, religious and civilizational other before 2013. In addition, Turkey was also presented as an acceding state to the EU which had democratic and territorial disputes. Between 2013 and 2016, Turkey was mostly perceived as the EU's undemocratic other, while religious, civilizational and geographical discourses were still present.