Özofagus patolojilerinde mukozal sinir/dendritik hücre dağılımının değerlendirilmesi
- Tez No: 945240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEZAK, PROF. DR. BAŞAK DOĞANAVŞARGİL YAKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Özofagusun nonneoplastik patolojileri, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) başta olmak üzere pirozis, disfaji ve odinofaji gibi ortak semptomlarla seyrederler. Semptomların şiddetinin endoskopik ve histopatolojik bulgularla her zaman örtüşmemesi bir hipersensitivite veya standart histopatolojik incelemelerde dokuya yansımayan bir mikroinflamasyon/nöroimmünolojk reaksiyon olasılığını düşündürmektedir. Çalışmamızda farklı özofagus patolojilerinde mukozal nöroimmün yanıtın bir yansıması olabilecek sinir/dendritik hücre yoğunluğu araştırılmıştır. Çalışmaya 2015-2024 yılları arasında bölümümüzde değerlendirilen 411 olgu; (yüksek rezolüsyonlu manometri, 24 saatlik impedans-pH ölçüm testleri ile kategorize edilmiş; 37 sağlıklı kontrol, 26 Fonksiyonel Pirozis (FP), 25 Reflü Hipersensitivitesi (HS), 49 Non-Eroziv Reflü Hastalığı (NERD) ve toplam 128 Eroziv Reflü Hastalığı (ERD) (46 ERD-A, 44 ERD-B, 27 ERD-C, 11 ERD-D) olgusu yanı sıra 30 Barrett Özofagus, 74 Eozinofilik Özofajit (EoE), 31 Atrezi/Trakeaözofageal Fistül (Atrezi/TÖF) ve 11 Herpes Simpleks Virüs (HSV) özofajiti) alınmış S-100 ve CD1a immünohistokimyasal boyama yöntemi kullanılarak yarı kantitatif ve kantitatif/morfometrik yöntemlerle araştırılmış, parametrik-nonparametrik testler ve post hoc analizler ile değerlendirilmiştir. Epitelde her iki antikor ile aynı paternde boyanan uzantıların sinir liflerinden ziyade“dendritik”hücreleri yansıttığı düşünülmüştür. Yarı kantitatif değerlendirmede dendritik hücrelerin yoğunluğu (az/orta/yoğun), dallanma paterni (ince/kalın) ve lokalizasyonu (bazal/intermediyer/yüzeyel) değerlendirilmiştir. Kantitatif-morfometrik değerlendirme yüksek çözünürlüklü dijital görüntülerde QuPath v0.5.1 ve Fiji/ImageJ yazılımı kullanılarak yapılmış, DAB sinyaline dayalı 0,5 mm²'deki toplam alan ve“hotspot”alan oranları (% Alan) hesaplanmıştır. Kontrol grubunda dendritik hücreler; düşük yoğunlukta (%94,6), ince dallı (%73) ve bazal-intermediyer tabaka (%48,6 ve %51,4) yerleşimlidir.
Özet (Çeviri)
Non-neoplastic esophageal pathologies, primarily gastroesophageal reflux disease (GERD), are common in the general population and often present with overlapping symptoms such as heartburn, dysphagia, and odynophagia. The inconsistency between symptom severity and histopathological or endoscopic findings suggests possible hypersensitivity or underlying microinflammation/neuroimmune reactions not visible in standard histology. This study aimed to investigate dendritic cell density as a potential reflection of mucosal immune response across various esophageal pathologies. A total of 411 cases across 12 diagnostic categories evaluated in our department between 2015 and 2024 were included. These comprised 37 healthy controls, 26 Functional Heartburn (FH), 25 Reflux Hypersensitivity (RH), 49 Non-Erosive Reflux Disease (NERD), 128 Erosive Reflux Disease (ERD) cases (46 ERD-A, 44 ERD-B, 27 ERD-C, 11 ERD-D), as well as 30 Barrett's Esophagus, 74 Eosinophilic Esophagitis (EoE), 31 Atresia/Tracheoesophageal Fistula (Atresia/TEF), and 11 Herpes Simplex Virus (HSV) esophagitis cases. Dendritic cell distribution was analyzed using S-100 and CD1a immunohistochemical staining through both semi-quantitative and quantitative/morphometric methods, followed by statistical evaluations using parametric, non-parametric tests, and post hoc analyses. The extensions stained in a similar pattern by both antibodies within the epithelium were considered to reflect“dendritic”cells rather than nerve fibers. In semi-quantitative evaluation, dendritic cell density (low/moderate/high), branching pattern (thin/thick), and localization (basal/intermediate/superficial) were assessed. Quantitative-morphometric analysis was conducted on high-resolution digital images using QuPath v0.5.1 and Fiji/ImageJ software, calculating total and“hotspot”DAB signal areas per 0.5 mm² (% Area). In controls, dendritic cells were predominantly low-density (94.6%), thin-branched (73%), and located in basal (48.6%) and intermediate (51.4%) layers.